Symulacje wskazują, że tsunami może zniszczyć największe miasto Pakistanu

Kategorie: 

Źródło: twitter

Przeprowadzono ćwiczenia potwierdzające sprawność systemu ostrzegania przed tsunami na Oceanie Indyjskim. Symulacje wskazały, że powtórzenie się wielkiego trzęsienia ziemi w obrębie tego akwenu może doprowadzić do tsunami, które zmiotłoby z powierzchni ziemi dziewięciomilionową metropolię Karaczi.

 

Naukowcy przeprowadzili niedawno symulacje odpowiadające na pytane co stałoby się gdyby doszło do trzęsienia ziemi o sile porównywalnej do tego z grudnia 2004 roku, kiedy w basenie Oceanu Indyjskiego doszło do niszczycielskiego tsunami, która zabiła ponad 230 tysięcy osób. Celem eksperymentów było sprawdzenie skuteczności systemu wczesnego ostrzegania, uruchomionego po tragicznym tsunami. Okazało się, że poważnie zagrożone może być największe miasto w Pakistanie, Karaczi.

 

Według ustaleń trzęsienie ziemi o sile ponad 9 stopni może wystąpić u wybrzeży Mekran w Pakistanie, gdzie stykają się arabska i eurazjatycka płyt tektonicznych. Zderzenie tych płyt może wywołać wstrząsy, który spowodują fale od metra do 7 metrów wysokości, które dotrą do Karaczi w ciągu pół godziny. Eksperci są pewni, że to może zniszczyć miasto. W ciągu ostatnich 10 lat przynajmniej dwukrotnie widzieliśmy jak ogromną siłę destrukcyjną mają fale tsunami.

 

Ostatnie trzęsienie ziemi i tsunami w tej okolicy miało miejsce w 1945 roku nie jest to zatem coś zupełnie niebywałego. Karaczi jest zagrożone, a kolejne tsunami w regionie może się zdarzyć właściwie w każdym momencie i będzie zaledwie 30 minut na ewakuację.

 

System ostrzegania jaki zamontowano na Oceanie Indyjskim ma zapobiegać zaskoczeniom takim jak to z 2004 roku. W przypadku wystąpienia wstrząsu sejsmicznego dane z sejsmografów i boi sygnalizacyjnych wskazujących tsunami dotrą do centrum analitycznego w Pakistanie, Indonezji, a także w Australii i w Indiach. Gdy zagrożenie stanie się nieuniknione rozlegną się syreny alarmowe wzywające do ewakuacji. Teraz konieczne jest jeszcze przeszkolenie mieszkańców, aby odpowiednio reagowali.

 

Ostatnie niszczycielskie trzęsienie ziemi o sile 7,6 miało miejsce w Pakistanie w 2005 roku. Wtedy liczba ofiar osiągnęła 73 tysięcy osób. W zeszłym roku również miało tam miejsce silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 stopni, które wystąpiło w pakistańskiej prowincji Beludżystan. Pozbawiło ono życia 376 osób w regionie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj