Sygnały z mózgu można przekształcić na mowę za pomocą sztucznej inteligencji

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Naukowcy starają się pomóc ludziom, którzy nie są w stanie mówić. Specjalnie dla nich neurolodzy opracowali urządzenie, które może konwertować sygnały z mózgu na mowę. Technologia ta nie jest jeszcze dostatecznie dopracowane do użytku poza laboratorium, ale może ona być stosowana do syntezy całych zdań, które są w większości zrozumiałe.

 

Twórcy dekodera mowy przedstawili jego opis w artykule opublikowanym w prestiżowym magazynie Nature. Naukowcy wykorzystali sztuczną inteligencję aby konwertować sygnały mózgowe na odrębne słowa, głównie składające się z jednej sylaby.

 

Wiele osób, które utraciły zdolność mówienia, do komunikowania się ze światem stosuje różne urządzenia, najczęściej programy AAC z ikonami, umożliwiającymi budowanie zdań. Dobrze znanym przykładem był brytyjski fizyk Stephen Hawking, który cierpiał na chorobę neurologiczną. Używał on protezy mowy aktywowanej za pomocą mięśni policzków.

 

W tym badaniu naukowcy pracowali z pięcioma osobami, które były w trakcie leczenia padaczki i na powierzchni mózgu miały wszczepione elektrody. Gdy uczestnicy badania głośno czytali setki tekstów, naukowcy rejestrowali aktywność ich mózgu, starając się identyfikowac sygnały płynące dla aparatu mowy.

 

Korzystając z tych danych, naukowcy „przeszkolili” algorytm do uczenia się ich interpretacji, a następnie włączono go do dekodera. Urządzenie przetwarza obecnie sygnały w stylu ułożenia krtani etc. i przekształca te ruchy w syntetyczną mowę. Ludzie, którzy słuchali ponad stu takich syntetyzowanych przekazów byli w stanie zrozumieć przeciętnie 70% słów.

 

Jeśli technologia ta zostanie dopracowana oznacza to przełom w komunikacji alternatywnej, który zwróci do społeczeństwa osoby, z problemami w wyrażaniu swoich myśli na przykład z afazją, czyli utratą mowy, na skutek jakichś bliżej niesprecyzowanych czynników zewnętrznych. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Sygnały z mózgu można

Sygnały z mózgu można przekształcić na mowę za pomocą sztucznej inteligencji.Ale po co ? U mnie nie trzeba.Powiem wprost.Zaczyna mnie trochę irytować ostrożna i przez to całkiem NIJAKA tematyka portalu.Nie,ona jest dobra ale w przemieszniu z tematami aktualnymi ze świata.Czyli brakuje soli ziemi ? 

Portret użytkownika Samanta

podałam jedno z mozliwych

podałam jedno z mozliwych zastosowań. Szczerze mówiąc nie wierzę, że możliwe jest czytanie w myślach, ale ważne, że ludzie będą się bali nawet myśleć niepoprawnie (coś jak myślozbrodnia z Orwella).

Skomentuj