Sydney tonie w dymie z gigantycznego pożaru w Nowej Południowej Walii

Kategorie: 

Źródło: 7 NEWS Australia na YouTube.com

Mieszkańcy Sydney obudzili się dziś w mieście spowitym gęstym dymem, który napłynął znad pożaru szalejącego w Nowej Południowej Walii. Tym samym jakość powietrza w największym australijskim mieście uznano za aktualnie szkodliwą dla zdrowia. W mediach społecznościowych pojawiły się setki wpisów opisujących zadymione niebo i drażniący drogi oddechowe zapach.

W stolicy Nowej Południowej Walii mieszka około 5 mln ludzi. Od 8 listopada w stanie tym szaleją pożary, których nie sposób opanować. Eksperci donoszą, że strażacy zyskają kontrolę nad sytuacją dopiero w momencie, gdy spadnie deszcz. Niestety, bieżący tydzień maprzynieść jedynie wzrost zagrożenie pożarowego. Dotychczas żywioł pozbawił życia 6 osób.

 

Mieszkańcy Sydney zostali ostrzeżeni przed poważnym zagrożeniem pożarowym, gdy temperatura na zachodzie miasta wzrosła do 37 stopni Celsjusza. Siwy dym podniósł poziom zanieczyszczenia powietrza, ośmiokrotnie przekraczając bezpieczną dla zdrowia normę ustanowioną przez rząd Australii. Mieszkańcom zalecane jest pozostanie w domach, a także unikanie wykonywania aktywności fizycznej. Udostępniono również poradniki pierwszej pomocy wobec osób cierpiących na astmę oraz inne problemy z oddychaniem.

 

Dym najprawdopodobniej pozostanie w powietrzu przez kilka następnych dni, o ile uda się opanować pożary. Dużaczęść Australijczyków wyposażyła swoje telefony w aplikacje ostrzegające o pożarach znajdujących się w pobliżu. Sporo osób nosi także maski ochronne, które mają ułatwiać oddychanie.

 

Źródło dymu, który spowił Sydney, to pożar w Parku Narodowym Wollemi znajdującym się w odległości 150 km od północno-zachodniej części miasta. Ogień zajął tam powierzchnię 150 tysięcy hektarów. Blisko 50 pożarów nadal płonie w zaludnionych regionach, zarówno przybrzeżnych, jak i śródlądowych. Z ich powodu spłonęło już 486 domów. Władze Australii ostrzegają, że pożary mogą nasilić się w tym tygodniu z powodu nadchodzącej fali upałów. W środę temperatura w Adelajdzie – stolicy stanu Australia Południowa – ma osiągnąć 42 stopnie Celsjusza.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj