Świnie uratowały krokodyle australijskie przed wyginięciem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Biology Letters przez naukowców z Uniwersytetu Karola Darwina dzikie świnie odegrały kluczową rolę w ochronie krokodyli słonowodnych.

Te świnie zostały sprowadzone do Australii pod koniec XVIII wieku. Gatunek ten zaczął się szybko rozmnażać, a dziś świnie dewastują lokalne ekosystemy, zwłaszcza rośliny, niszcząc rzadkie gatunki.

Okazało się jednak, że dzikie świnie uratowały przed wyginięciem miejscowe krokodyle słodkowodne, których populacja spadła do rekordowo niskiego poziomu z powodu polowań. Wcześniej krokodyle polowały na ryby lub żółwie, ale teraz przerzuciły się na świnie. Wykazały to wyniki analizy stosunku izotopów azotu i węgla w kościach gadów, które porównano z kośćmi krokodyli czesanych, żyjących 40–55 lat temu.

 

Ponadto, zdaniem naukowców, krokodyle hamują wzrost populacji dzików, łagodząc negatywny wpływ świń na środowisko i rolnictwo.

@zmianynaziemi Dzikie świnie uratowały krokodyle australijskie przed wyginięciem #ciekawostki #dlaciebie #australia #popolsku #tiktok ♬ dźwięk oryginalny - ZmianynaZiemi

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

No to teraz gdyby krokodyle

No to teraz gdyby krokodyle mogły mówić albo śpiewać to po każdym obfitym posiłku dało by się z nad wody słyszeć modły: chwalmy naszych bogów dwunożnych za te chojne dary albowiem od głodu nas one zbawiły !
Tylko że krokodyle nie są od tego by je ratować, bo one tak jak wszystkie drapieżniki mają za zadanie niedopuścić do nadmiernego rozrostu populacji zwierząt na które polują. Muchy też nie pojawiają się tam gdzie jest czysto i pachnąco, lecz tam gdzie nasrane i na "świnione". Zawsze w przyrodzie jest akcja i reakcja, których celem jest osiągnięcie równowagi między zjadającymi i zjadanymi. Tylko nad ludźmi nie ma już żadnego "zjadacza".. poza mikrobami.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika ​euklides

I tak samo świenie z

I tak samo świenie z wiejskiej uratują polskie krokodyle. Krokodyle przyciśnięte do ściany katastrofą spowodowaną przez świnie, nie będą miały wyjścia i będa musiały zjeść ten inwazyjny gatunek żeby przetrwać.

Skomentuj