Święty Graal chemii osiągnięty? Udane przekształcanie amoniaku w zielone źródło azotu

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

W świecie chemii organicznej i przemysłowej, amoniak (NH3) odgrywa niezwykle ważną rolę jako surowiec do produkcji amin, niezbędnych w rolnictwie, farmacji, produkcji detergentów i powłok. Jednakże, syntezowanie amin poprzez bezpośrednie dodanie amoniaku do nienasyconych węglowodorów stanowiło poważne wyzwanie, głównie z powodu niskiej aktywności amoniaku i konieczności użycia metali przejściowych w katalizie.

 

Zespół badawczy z Instytutu Technologii w Karlsruhe, Uniwersytetu w Paderborn i Uniwersytetu Complutense w Madrycie, pod kierownictwem profesora Franka Brechera, dokonał przełomu w tej dziedzinie. Stworzyli oni system aktywacji amoniaku wykorzystujący elementy z grup głównych, zamiast metali przejściowych. Osiągnęli to poprzez stworzenie tzw. sfrustrowanej pary Lewisa (FLP), która łączy akceptor i donor pary elektronów, umożliwiając reakcję z amoniakiem bez tworzenia adduktów.

 

Badacze wykazali, że FLP reaguje z amoniakiem w sposób termoneutralny i odwracalny, rozszczepiając wiązanie azot-wodór amoniaku w temperaturze pokojowej. To odkrycie otwiera nowe drzwi do bardziej efektywnej i ekologicznej produkcji amin, eliminując potrzebę użycia metali przejściowych i związane z tym odpady.

 

Potencjał tego odkrycia w zakresie ochrony środowiska jest ogromny, gdyż umożliwia tworzenie „nukleoekonomicznych” procesów aktywacji i transferu amoniaku. Możliwość katalitycznego przenoszenia amoniaku bez generowania odpadów stanowi znaczący postęp w dziedzinie zrównoważonej chemii.

 

To osiągnięcie, określane przez profesora Brechera jako „wielki problem lub święty Graal katalizy”, ma ogromne znaczenie dla przemysłu i badań nad syntezą organiczną. Naukowcy z KIT zbliżyli nas do osiągnięcia tego celu, otwierając nowe perspektywy dla produkcji amin i innych związków organicznych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Do Admina: Swoją pazernością

Do Admina: Swoją pazernością zabiłeś ten portal. Piszesz głupoty, portal zalany reklamami. Forum umarło. Ja tych wypocin nawet nie czytam, związającymi się artykułami naukoFców, jestem tutaj tylko z powodu forum. Jest tutaj wiele osób mądrych, ale bez nich portal jest zadaniowaną wydmuszką. Jestem grafomanem i gdzieś pisać muszę. Bacologia wyda się bardzo przyjaznym miejscem. Baca kierowca ciężarówki, bardzo inteligentny koleś. Łamie te wszelakie schematy, bo pani w banku w białeł koszuli musi być mądra i inteligentna, a tak nie jest. Kierowca TiRa zarabia 2x więcej od paniusi z okienka. 

Pozostanie nam, chwycić się za ręcę i śpiewać na głos: Chrystusie obrzezany, spierdalaj z Insztalatorem nad Jordan! Alleluja, alelluja...Joseph nie miał chuja..

 Jednak jakiś refren przyda się: terefere kuku, dostał żydek z łuku. Nie jestem muzykalny zbytnio, ale jak ktoś zapoda temat SI, to nawet Maryla Rodowicz zacytuje do kotleta Smile

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika b@ron

ehehe... no teraz to żeś

ehehe... no teraz to żeś odjechał powołując się na taki autorytet jak baca Biggrin o czym on bidny bedzie pisał jak się wojna zakończy ? no zostają jeszcze jego własne problemy które co prawda umie opisywać kwieciście, ale nudne to już na maksa, dobre dla owieczek które nie umieją myśleć same... jak znalazł ...podatny grunt ... to jeszcze wyciska ile się da Biggrin

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Endymion

Nie jest autorytetem dla mnie

Nie jest autorytetem dla mnie, ale filmy jak Indianie zapoznają się z technologią kolejową są ciekawsze niż artykuły naukoFców wklejane za ZNZ. Drony czyszczące dołki chochołów stają się nudne, to fakt, ale nigdzie tego nie widziałem jak u Bacy. Tam na forum widzę wielu mądrych ludzi, dopiero trollownia zaczęła tam wkraczać, a tutaj zaraz zostaniesz Ty z Insztalatorem i Axell w opozycji. Jeszcze kilka miesięcy temu forum ZNZ tętniło życiem, teraz to agonia..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika axell69

Ha ha   ,  dyżurny szyd   i 

Ha ha   ,  dyżurny szyd   i  opozycyjny axel   - dobre  

Ja  wchodzę  tu  z nawyku  który  przez dziesięć lat , a wcześniej  chyba  3 lata  na IM ,  się wyrobił . Kiedys bywały tu  autoskie artykuły  które z chęcią czytało się   były też   fajne bajkoopowieści i też dobre artykuły  bacy ,  średnia komentarzy  lezała  koło  100  pod niemal każdym artem  ,  zamiast  inszyniera rabina   magistra  był    raabin Homo Sapiens    i bredził  identycznie jak  Inshtalator ..........     dzisiaj  zostały same  niedobitki   

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika axell69

Ależ to jest cykliczne  , 

Ależ to jest cykliczne  ,  swojego czasu   IM   też  mendy  jehowe   zajebały śmiertelnie  co widać  do dziś  - tysiace artykułów zero  komentów  ,  w tym czasie gdy InneMedium  padało   Admin  wysmarował arta  o Bacy w którym wyśmiał go  i ogólnie pojechał po nim , wtedy  zrozumiałem  co to   za  ustawka tu  panuje  . Dzisiaj   Inschtalator   który jest  dla mnie   pętakiem obrzezanym    za zgodą  oczywiście   właściciela tej strony   ma  głęboki  udział swój  w  ośmieszaniu  ZnZ   .  Zdaje się  że albo  głupcy  nie rozumieją  tego co czynią  albo robią to  z premedytacją -  w kazdym razie   ja  mam głęboko   wyrąbane     i   mogę być   wybanowany , będzie śmiech  wtedy  na sali   bo   tematyka   tu stosowana  to  farsa dla   niedorajdów  zyciowych  i debili  

Dlaczego  tak sądzę   , przeczytajcie  choć raz ze zrozumieniem teksty tu publikowane    , ostatni   art  z dzisiaj  ten o mrówkach ....ja pierdziu  ... w tym tekscie dowiecie się że  odkryto    gatunek mrówek   i że to mrowisko posiada  Samce  ale zacytuję   naukofców "Zaskoczeniem jest obecność samców tego gatunku, których wcześniej nie udokumentowano. " W zasadzie trudno do tego się   odnieść  , moim  zdaniem  być może   samica Królowa  Mrowiska   poczęła  mrówkowe  potomstwo w wyniku bezsamczego  bezdotykowego   kontaktu i  te poczęte  mrowiskowe  pokolenie   zostanie Świętą Niepokalaną  Królową  Polski  ??  zobaczy  co na ten temat  napierdzieli   wazelina admina  czyli  obrzezana Woźny z dyplomem .

Tematy  bardzo ważne  w ogóle nie poruszane tu to  np.    napaść Israela   na Palestynę   lub napaść Israela  na Izrael  rękami Hamsu celem jest  wypędzenie  wszystkich Palestyńczyków z ich ziemi  bo pod  ziemią palestyńską  są ogromne pokłady gazu i  ropy       oraz to że  żydzi chcą wykopać  nowy kanał   morski  który pozbawił by  Egipcjan  wpływów   z  kanału Sueskiego ,  nowy zydowski "kanał"  zaczynał by się w Akaba   ale  ten kanał biegł by  przez ziemie  paletyńczyków .I  właśnie  o to  i tylko   oto lub Aż o to chodzi w tej "wojnie"  israela z israelem   kosztem   życia   cywilów   kobiet  i dzieci w Palestynie  - ludobójstwo na pełną skalę   a cała   zjebana  kolonia karna zwana EU  bije  brawo  oprawcom ,  zapytam  tak przy okazji  gdzie   jest  ten święty miłosierny  skórwiały kościółek rzymsko żydo katolicki ??!!   Dlaczego katole   nie pikietują   nie  pyskują  i nie rządają  sprawiedliwości  dla ludu mordowanego ??    Odpowiedź   znamy  - KK   jest   współsprawcą   tej mordowni  w imię  mamony i szekli 

Zdrawiam wszystkich myślących 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika axell69

Baron , wiemy ze  te wypociny

Baron , wiemy ze  te wypociny  naukowe nie są  napisane przez Admina   ale    zanim coś się  wklei  może nalezy w pierwszej kolejnosci przeczytać , artykuł  o mrówkach był   najsłabszym  przykładem gdyż  na ZnZ  mozna  bez wiekszego wysiłku  znależć   lepsiejsze kwiatki   

Ilość  artów   hurtowa  a  jakoś  ich spada   , spada współmiernie  do  głupoty  wpajanej od pokoleń,  ale ja jeszcze   nie spadłem tak nisko by  zgadzać  się    na te  mocno naciągane  bajki  , dzisiaj znalazłem   na KiP  zajebisty   cytat  :

Często cytuje się zdanie z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej w1600 r. :

“Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.”

Wiecznie aktualne, tylko dopytajmy,
kto wychowuje polską młodzież?
Rosyjską lub ukraińską? 
Słowiańską?

Fajny artykuł  który   mimo że o rosji   jest  także o Nas   i naszych  dzieciach i wnukach 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Portret użytkownika axell69

Admin ,   ja nie jestem

Admin ,   ja nie jestem absolutnym fanem  Bacy  bo i mnie  też  kilkakrotnie   wkurzył   , ale wtedy  w tym  ośmieszającym arcie  pojechałeś  konkretnie   że aż niesmacznie  mi było  mimo ze nie  stałem po  niczyjej stronie ,  na bacologię zaglądam  bo są tam fajni  komentujący . Mniejsza  o  bacę  ,   ale powiedz   że  to nie prawda że  mody  które wstawiłeś na IM   rozpieprzyły  tą stronę    złośliwie   i z premedytacją  świadków jehowa  - Było  tak    jak  piszę   a zwłaszcza po artykule  o świadkach  i każdy kto miał negatywne zdanie  o nich był banowany  i  zbanowany byłem  ja , tu  na ZnZ   też  grasuje   taki  jeden  ba   ale to   cienias  który jedynie denerwuje swoimi  cytatami   i drugi    zapluty kłamca i  "manipulator"   obklejony tytułami  ale w  głowie   sieka  ,  dosłownie   wszędzie na innych stronach   gdzie czytam   i gdzie są  komentarze  ludzie  mają  bekę  z ZnZ  i  Inschtalatora....... może  już czas coś  zmienić  ??  Wiem że to  koloryt  i jakaś  odmienność    ale dlaczego   zmuszasz nas   do czytania  głupot  wyssanych z brudnego  cuchnącego czosnkiem paluch 

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj