Świecące fale pojawiły się na wybrzeżu Kalifornii

Kategorie: 

Źródło: Peter Kragh

Ciekawe zjawisko zostało zaobserwowane w Newport Beach w Południowej Kalifornii. Niespodziewanie, fale rozświetliły się jasno-niebieskim światłem zupełnie jak neony. Podobny spektakl w tym obszarze można obserwować co kilka lat.

Naoczni świadkowie opisują ten niesamowity widok jako „wielkie fale, które wyglądają jak w filmie Avatar”. Za ten efekt odpowiada zjawisko bioluminescencji. Naukowcy twierdzą, że za to zjawisko odpowiada gatunek morskich glonów zwany Noctiluca Scintillans.

 

Charakteryzuje się on tym, że nie ulega fotosyntezie tylko żywi się planktonem i okrzemkami. Jeden z efektów ubocznych ich cyklu życiowego jest zjawisko bioluminescencji, które powoduje piękne efekty świecącego oceanu.

Naukowcy nie wiedzą, jak długo utrzyma się to zjawisko. Poprzednie wydarzenia tego typu były rejestrowane w 2018 roku i trwały od tygodnia do miesiąca. Eksperci z Scripps Institute of Oceanography zapewniają jednak, że będą stale monitorować to zjawisko.

A oto podobne zjawisko z 2014 roku

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika SPietrek

Dziwne zjawisko miało miejsce

Dziwne zjawisko miało miejsce ok. Pół godziny temu nad Polską, nad Trzcianką koło Piły. Z zachodu na wschód przeleciało na nocnym niebie około 100 dziwnych obiektów. Nie były to samoloty, bo nie było nic słychać. Czy to było coś w rodzaju SpaceLinerow? Co to za ogromna akcja robiona po cichu? Jeśli w każdym mieściło się np. po 50 osób, to mogło tam lecieć z 5 tys. żołnierzy!

Portret użytkownika Observer

To rój satelitów SPACELINK

To rój satelitów SPACELINK których "objawionym" nam zadaniem będzie dostarczanie internetu na całej ziemi. Będzie ich ponad 12000. Do tej pory SpaceX wyniosło na orbitę niecały 1000 szt. Są w trakcie ustawiania na orbitach docelowych, jeszcze latają dość blisko siebie. 23 kwietnia , start Falcona z następną partią 60 szt tych satelitów. Co jeszcze będą potrafiły zrobić to się okaże. Ale już i tak łapę mamy w nocniku.

Skomentuj