Kategorie:
Ekstremalne warunki pogodowe uderzają w uprawy na całym świecie, grożąc dalszą inflacją żywności w czasie, gdy ceny żywności są już najwyższe od dekady, a liczba głodujących rośnie.
Najgorszy od dwudziestu lat mróz w Brazylii zadał śmiertelny cios młodym kawowcom największego producenta kawy na świecie. Powódź w kluczowym regionie hodowli trzody chlewnej w Chinach zalała farmy i zwiększyła zagrożenie chorobami zwierząt. Upały i susza zniszczyły uprawy po obu stronach granicy amerykańsko-kanadyjskiej. A w Europie ulewne deszcze zwiększyły ryzyko chorób grzybowych upraw i spowodowały zatrzymanie pracy ciągników na podmokłych polach.
Kawa odnotowała ostatnie wzrosty, a ceny wzrosły w tym tygodniu o 17%, aby po raz pierwszy od 2014 r. przekroczyć 2 dolary za funt. Ale niedawny mróz w Brazylii to tylko najnowszy przykład nieszczęść, które w tym roku spotkały rolników. Brazylia również doświadcza tragicznej suszy, która wyczerpała zasoby potrzebne do nawadniania. Indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa rósł przez 12 kolejnych miesięcy do maja, by w czerwcu wynieś 124,6 pkt., czyli o 34% więcej niż rok wcześniej. Indeks mierzy międzynarodowe ceny koszyka spożywczego.
Żadna inna branża nie jest bardziej uzależniona od słońca, deszczu i ciepła niż rolnictwo, w którym zmiany pogody mogą z dnia na dzień zmienić fortunę rolnika. Ponadto branża stała się niezwykle zglobalizowana i skoncentrowana, tworząc niebezpieczną sytuację, w której ekstremalne zdarzenie pogodowe w jednym miejscu z pewnością wywoła niepokoje wszędzie.
Na przykład Brazylia jest największym na świecie dostawcą cukru i soku pomarańczowego, a także głównym producentem kukurydzy i soi. Stanowi około 40% światowej produkcji kawy Arabica, tej samej odmiany sprzedawanej w Starbucks. Żaden inny kraj na świecie nie ma takiego wpływu na globalny rynek – to, co dzieje się w Brazylii, dotyczy wszystkich. Wyjątkowość sytuacji polega na tym, że ekstremalne warunki pogodowe wydają się uderzać niemal we wszystkie regiony globu.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Strony
Skomentuj