Świat uznał irański program nuklearny, USA zniosły niektóre sankcje

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
W trakcie pięciodniowych rozmów, które odbyły się w Genewie, szóstka międzynarodowych pośredników z USA, Niemiec, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii oraz Francji doszła do historycznego porozumienia z Iranem w sprawie jego programu jądrowego. Jednak biorąc pod uwagę pewne informacje można dojść do wniosku, że działania militarne przeciwko temu krajowi nadal są brane pod uwagę.

 

Porozumienie o którym mowa zezwala na prowadzenie irańskiego programu jądrowego w pokojowym charakterze oraz wznowienie wzbogacania uranu, które będzie pod ścisłą kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej (MAEA). Co więcej, USA rozmroziły irańskie aktywa w wysokości 8 miliardów dolarów oraz zniesiono niektóre sankcje, dotyczące ropy naftowej, importu złota czy metali szlachetnych, natomiast niektórzy mają nadzieję na stopniowe polepszanie się stosunków handlowych Iranu z krajami europejskimi a nawet ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Tuż po osiągnięciu porozumienia Amerykanie przyznali się, że prowadzili tajne rozmowy z krajem od ostatnich kilku miesięcy, które odbywały się równolegle z negocjacjami i miały przyczynić się do zawarcia ugody. Jak informuje Russia Today, negocjacje te nie są jednak akceptowane przez wszystkich. Kongres Stanów Zjednoczonych nie pozwoli aby osiągnięta ugoda stała się ostatecznym porozumieniem, natomiast według Johna Kerry'ego, wzbogacanie uranu przez Iran będzie możliwe tylko w przypadku wzajemnego porozumiena ze społecznością międzynarodową, choć Sekretarz stanu USA osobiście wątpi aby było to możliwe.

 

Jak twierdzi prezydent Barack Obama, nałożenie znacznych ograniczeń pomoże zapobiec stworzeniu przez Iran bomby jądrowej. Mimo tego, osiągnięte porozumienie zostało skrytykowane przez Izrael. Premier Benjamin Netanjahu potępił ugodę nazywają ją historycznym błędem oraz nalega aby kraje nie osłabiały presji na Iran dopóki całkowicie nie zrezygnuje on z produkcji paliwa jądrowego.
„Świat staje się coraz bardziej przerażającym miejscem, ponieważ najbardziej niebezpieczny reżim na naszej planecie podejmuje działania zmierzające do uzyskania najniebezpieczniejszej na świecie broni” - powiedział premier Benjamin Netanjahu.

Osiągnięcie porozumienia z Iranem powinno być zatem jednoznaczne z odejściem od opcji militarnej, jednak według agencji Reuters, sunnickie państwa arabskie również krytykują zawartą umowę a Izrael zaczyna nawiązywać pewien sojusz z Arabią Saudyjską. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że ten sunnicki kraj chce zdobyć broń jądrową od Pakistanu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj