Swarm Technologies oskarżone o nielegalnie wysłanie w kosmos swoich satelitów

Kategorie: 

Źródło: ISRO, Swarm Technologies

Startup z Doliny Krzemowej został oskarżony o wysłanie czterech małych satelitów na orbitę bez pozwolenia. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, będzie to pierwszy nieautoryzowany start satelity, który mógłby zagrozić innym, większym statkom kosmicznym.

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC), która reguluje komercyjne satelity amerykańskich firm, złożyła doniesienie na firmę Swarm Technologies. FCC odmówiło również dalszej współpracy z firmą, która tworzyła satelity „SpaceBees”.

Indian Space Research Organisation potwierdziło, że maleńkie satelity znajdowały się na pokładzie Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), który został wystrzelony z wyspy Sriharikota w Indiach 12 stycznia. SpaceBees to satelity komunikacyjne przeznaczone do łączności z urządzeniami i czujnikami z dostępem do Internetu.

 

W grudniowym liście odmownym, FCC wskazała na mały rozmiar satelitów SpaceBees. Mają one zaledwie 10 centymetrów kwadratowych i są wysokie na 2,8 centymetra. Takie obiekty są zbyt małe, aby można je było bezpiecznie śledzić, co utrudnia pewność, że nie uderzą w inne satelity. List wskazuje na trudności w „zaplanowaniu skutecznych manewrów unikania kolizji” jako jeden z powodów odmowy zatwierdzenia startu.

Następny start satelit od Swarm Technologies, planowany na kwiecień, stoi teraz pod znakiem zapytania. FCC wydała wcześniej licencję, jednak teraz wycofała to zezwolenie, przez wzgląd na ostatnie wydarzenia.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika POPO2

Ciekawi mnie jak wygląda

Ciekawi mnie jak wygląda praca takiego maleństwa, jakoś nie mogę sobie wyobrazic mocy nadajnika wielkości smartfona do pracy na odleglość tylu kilometrów,no chyba że łączom sie z tymi wiekszymi co jest ich tyśiące i są wielkosći piłki lekarskiej.No i jeszcze jedno jakoś nikt nie chce do nich włożyć choćby małej kamerki by mieć kontrole wizualną,i prosze nie pokazywać mi tych grafik komputerowych z Google lub ISS

Portret użytkownika alojzy

Nie tylko wielkość jest

Nie tylko wielkość jest "smartfonowa" ale i moc nadawania porównywalna (a może nawet mniejsza).
Takie stare noaa które nadaje z mocą jakiś 5W w okolicach 137,5MHz to możesz odebrać nawet na zwykłym radiu, jeśli przeciągniesz częstotliwość.
I chyba są jeszcze na geostacjonarnej, satelity pogodowe przesyłające zdjęcia Ziemi z różnym "zoomem" tak, że widać okrągłość Ziemi, ale już nawet nazwy nie pamiętam, boi widziałem to daaawno temu.

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika euklides

A tak naprawdę chodzi zapewne

A tak naprawdę chodzi zapewne o to, że Space Bees robią konkurencję znanym i lubianym korporacjom. Za jakiś czas jakaś korporacja wystrzeli rewolucyjne, eko-przyjazne, małe satelitki, które nie będą zagrażały większym statkom kosmicznym... A FCC najlepiej niech się ogłosi właścicielem całej galaktyki i wytyczy proces ufoludkom.

Skomentuj