Svalbard został najbardziej zagrożonym przez zmiany klimatyczne regionem Europy

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy biją na alarm - na dalekiej północy Europy, na archipelagu Svalbard, temperatura rośnie w zastraszającym tempie. Badania przeprowadzone przez uczonych z Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu oraz Instytutu Badań nad Arktyką i Antarktyką wykazały, że w ciągu ostatnich 120 lat temperatura na Svalbardzie wzrosła aż trzykrotnie szybciej niż średnia na półkuli północnej.

 

 

To niepokojące odkrycie, które stawia Svalbard w roli najbardziej zagrożonego regionu Europy pod względem postępujących zmian klimatycznych. Archipelag położony na granicy norwesko-rosyjskiej jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ obszarów naszego kontynentu. Jak podkreślają naukowcy, jego unikalna lokalizacja geograficzna i bogata flora oraz fauna czynią go wyjątkowym miejscem do badań nad klimatem.

 

Analiza danych zebranych przez ponad 120 lat obserwacji na Svalbardzie wykazała, że temperatura powietrza rośnie tam w tempie około 0,34°C na dekadę. To tempo około trzy razy szybsze niż średnie ocieplenie obserwowane w regionach Rosji. Naukowcy tłumaczą to zjawiskiem tzw. "wzmocnienia arktycznego", wynikającego z kompleksowych interakcji między atmosferą a oceanem w obecności pokrywy lodowej.

 

Zdaniem ekspertów, tak gwałtowne ocieplenie Arktyki może doprowadzić do stopnienia lodu morskiego, a nawet jego całkowitego zaniku w ciągu najbliższych 100 lat. To z kolei będzie miało katastrofalne konsekwencje dla unikalnej przyrody Svalbardu, w tym zagrożonych gatunków zwierząt, takich jak niedźwiedzie polarne.

 

Naukowcy podkreślają, że obserwowane zmiany klimatyczne na Svalbardzie nie są wyłącznie wynikiem naturalnych procesów, ale także skutkiem działalności człowieka i emisji gazów cieplarnianych. Konieczne są zatem pilne działania na rzecz ochrony tego wyjątkowego regionu Europy.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kratos

"Svalbard został najbardziej

"Svalbard został najbardziej zagrożonym przez zmiany klimatyczne regionem Europy"

No to ja widzę tylko jedno rozwiązanie... Więcej podatków i regulacji! Na pewno to udobrucha boga pogody!
I na pewno nie ma to związku z największymi w historii przychodami najbogatszych!

Portret użytkownika ShK

Niech apelują do największych

Niech apelują do największych korpo i najbogatszych ludzi na świecie którzy robią najwięcej syfu. Ludzie i tak nic z tym nie zrobią, nawet jak zaczną jeść robaki, wybiją wszystkie krowy, będą kupować tylko samochody tesli i nawet zgodzą się na dodatkowe podatki.

Portret użytkownika r.abin

Tragedia! "Mimo surowych

Tragedia! "Mimo surowych warunków klimatycznych, flora Arktyki i Svalbardu posiada pewne unikalne i przystosowane do życia w ekstremalnych warunkach gatunki roślin." W cieplejszym klimacie, będzie większa biorróznorodność i bogatsza szata roślinna. Wpłynie to niewątpliwie, na wzrost asymilacji i zmniejszenie stężenia - "śmiertelnie niebezpiecznego" CO2. Spadek populacji niedźwiedzia, spowoduje - wzrost populacji fok i zmniejszenie ilości ryb. Ale foki są jadalne (w odróznieniu od niedźwiedzi)

Skomentuj