Suszarki do rąk rozprzestrzeniają bakterie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowoczesne suszarki do rąk możemy spotkać w wielu miejscach publicznych. Jednak jak wynika z przeprowadzonych badań, korzystanie z tej metody suszenia wcale nie należy do najbezpieczniejszych - wyniki opublikowane w Journal of Applied Microbiology wskazują że jest wręcz odwrotnie.

 

Naukowcy z londyńskiego Uniwersytetu Westminster sprawdzali jak rozprzestrzeniają się wirusy przy zastosowaniu papierowych ręczników, suszarek z ciepłym powietrzem oraz suszarek strumieniowych. Uczestnicy tego eksperymentu najpierw założyli rękawiczki i zanurzyli ręce w roztworze zawierającym nieszkodliwego wirusa MS2, a następnie próbowali je wysuszyć wybierając jedną z trzech metod.

 

Badacze pobrali próbki z powietrza i podłogi aby sprawdzić rozprzestrzenianie się wspomnianego wirusa. Jak się okazało, suszarki strumieniowe wypadły najgorzej, gdyż roznoszą aż 1300 razy więcej zarazków niż papierowe ręczniki na odległość 3 metrów.

Przykład ten ma pokazać że najnowsze zdobycze technologiczne nie zawsze są lepsze od starych, sprawdzonych rozwiązań. Naukowcy wyciągali dotychczas podobne wnioski z innych  badań, które przeprowadzano w przeszłości. Firma zajmująca się produkcją suszarek do rąk, Dyson Airblade, oskarżała autorów badań o sianie paniki. Stwierdzono nawet, że badania finansowane są przez producentów ręczników papierowych.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Bajtek

 Zgadza się. 7 czakr i 7

 Zgadza się. 7 czakr i 7 blokad w postaci siedmiu sakramentow. Tak plemię koczownicze wyniszczyło Słowian kopiując Torę i instalując ją wśród Słowian. No i ślepy król, który nas sprzedał... O ile można wierzyć tej dziwce historii. Na szczęście da się ściągnąć te blokady. Najgorsze jest to, że jesteś mało świadomy podczas instalacji pierwszych trzech... Esencja skurwysyństwa. Talmudyczny set up. Pozdrawiam. Chwała Swarogowi!

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika PiotrSSS

Jak byłem na studiach to na

Jak byłem na studiach to na jarmarku studenckim była delegacja Wydziału Biologii i oni zrobili taki podobny eksperyment.

Wzięli wymazy z tych "suszarek" i wsadzili je na szkiełko by pokazać je pod mikroskopem i zrobili temu zdjęcia.

Okropieństwo.

Nigdy nie używaj suszarek do rąk bo ręka będzie brudniejsza niż wcześniej.

Skomentuj