Superwulkan w Yellowstone może eksplodować poprzez erupcję hydrotermalną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak wiadomo, kaldera superwulkanu Yellowstone, znajdującego się w środku Ameryki Północnej, jest gorącym punktem aktywności hydrotermalnej. Praktycznie każdego dnia dochodzi tam do erupcji licznych gejzerów. Ekspert z USGS ostrzega, że w obrębie Yellowstone może dojść nie tylko do niszczycielskiej erupcji wulkanicznej, ale też do dużej erupcji hydrotermalnej o potencjalnie katastroficznych skutkach.

 


Geofizyk Michael Poland, który studiuje Yellowstone z ramienia US Geological Survey, twierdzi, że erupcja hydrotermalna może nawet pozostawić krater o długości do 2 km. Jego zdaniem tego typu erupcja będzie "niezwykle niszcząca". Uważa on, że ten rodzaj wybuchu jest większym ryzykiem niż jakakolwiek inna erupcja. 

 

Erupcja hydrotermalna występuje wtedy, gdy podziemny zbiornik wody jest podgrzewany przez wulkan i eksploduje gwałtownie jako gigantyczny gejzer. Eksplozje hydrowulkaniczne pojawiały się w przeszłości regularnie w Parku Narodowym Yellowstone, pozostawiając kilka kraterów, ale zdaniem dr Poland może zaistnieć znacznie większe wydarzenie.

Eksplozja hydrotermalna w Yellowstone może spowodować prawdziwą katastrofę. Wpłynie to na wszystkich, którzy znajdą się w odległości półtora kilometra od epicentrum. Takiej erupcji geotermalnej będą towarzyszyć liczne emisje miotanych siłą pary kamieni, oraz gorącego błota i wrzącej wody w towarzystwie toksycznych gazów.

 

Amerykański naukowiec twierdzi, że Park Narodowy Yellowstone jest odwiedzany codziennie przez dziesiątki tysięcy ludzi i wszyscy oni są w poważnym niebezpieczeństwie, które trzeba przynajmniej głośno nazwać.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj