Superwulkan Long Valley może być równie niebezpieczny jak Yellowstone

Kategorie: 

Źródło: GSA, Wikimedia Commons, YouTube/ roadsideheritage, YouTube/WildwoodClaire1

Nowe badania sugerują, że kalifornijski superwulkan, który wybuchł setki tysięcy lat temu, posiada ogromny zbiornik mogący pomieścić oszałamiającą ilość biliona hektolitrów magmy. Ilość magmy w Long Valley – kalderze superwulkanu jest tak duża, że ​​mogłaby wywołać erupcję podobną do tej, która miała miejsce 767 000 lat temu.

Kaldera Long Valley jest jedną z największych na świecie kalder i mierzy ponad 30 kilometrów długości, niemal 20 kilometrów szerokości, a jej głębokość wynosi 910 m. Po czterech silnych trzęsieniach ziemi, które wstrząsnęły obszarem Long Valley w 1980 roku, naukowcy z USGS wykryli również dowody na odnowienie się aktywności wulkanicznej w tym regionie. Odkryto również, że centralna część kaldery zaczęła się podnosić.

Geolodzy odkryli, że po gigantycznej erupcji 760 000 lat temu, klastry mniejszych erupcji wulkanicznych pojawiły się w kalderze w około 200 000-letnich odstępach czasu. Około 100 000 lat temu, ostatnie z tych erupcji utworzyły „Mammoth Knolls”, niskie wzgórza na północ od miasta Mammoth Lakes.

„Mammoth Mountain” to młody wulkan znajdujący się na obrzeżach kaldery Long Valley. Został on stworzony przez serię erupcji, które miały miejsce między 220 000 a 50 000 lat temu. Oprócz tego, na południe od „Mammoth Mountain” znajduje się łańcuch kraterów, które często wybuchały w ciągu ostatnich 40 000 lat.

Ostatnia, niewielka erupcja miała miejsce około 250 lat temu na wyspie Paoha w Mono Lake. Oprócz tego mniej więcej 600 lat temu miał miejsce łańcuch niewielkich erupcji w całym paśmie wulkanicznym.

 

Duża erupcja w ciągu następnych 100 lat jest wyjątkowo mało prawdopodobna, jednak istnieje ponad 50 procent szans na poważną erupcję w ciągu następnych kilkuset tysięcy lat. Jak podkreślają naukowcy – obecnie nie ma żadnych podstaw do paniki.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika żulo

A może spacerowenie po

A może spacerowenie po mieście może być niebezpieczniejsze od Yellowstone?

A może na Księżycu jest baza Obcych?

A może Chińczyki zbudują tunel pod Atlantykiem?

Uwielbiam takie teksty.

Może sam się wezmę za ich produkcję?

Skomentuj