Supertajfun Haiyan ustanowił rekord przenosząc 177 tonowy głaz

Kategorie: 

Źródło: Max Engel / Uniwersytet w Kolonii

Supertajfun Haiyan, który uderzył w listopadzie zeszlego roku w Filipiny dokonał spektakularnej dyslokacji jednego z potężnych bloków skalnych. Głaz o masie około 177 ton został przeniesiony na odległość 46 metrów.

 

Przesunięcie skały odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Kolonii z Niemiec i Instytutu Morskiego z Filipin, którzy analizowali zdjęcia satelitarne z okresu przed i po przejściu niszczycielskiego tajfunu. Ogromny fragment skalny prawdopodobnie został przeniesiony przez fale, ponieważ zmienił lokalizację wzdłuż plaży.

 

Filipińscy eksperci stwierdzili, że w przeszłości dochodziło już do przenoszenia głazów, ale nigdy na tak dużą odległość. Ten nowy rekord może być uważany za najlepszy pomiar siły żywiołu z którym zmagał się ten kraj.

 
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika jana

Wiatr na pewno tego nie

Wiatr na pewno tego nie zrobił  , więc znaczy to że nie zrobiły tego przeniesienia siły Powietrzne , raczej Marynarka by tak wypadało . No i pytanie - Co to za Krawiec sie za tym incydentem ukrywa .

Skomentuj