Supermasywna czarna dziura Sagittarius A* nagle zwiększyła swoją jasność

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astrofizyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkrył, że supermasywna czarna dziura Sagittarius A*, która znajduje się w centrum Drogi Mlecznej, wyraźnie zwiększyła swoją jasność w ciągu zaledwie dwóch godzin. Naukowiec nie potrafi zrozumieć, co jest przyczyną tego zjawiska.

 

12 maja, Tuan Do obserwował centrum naszej galaktyki z pomocą teleskopu Kecka, umiejscowionego na Hawajach. Astrofizyk początkowo myślał, że widoczny bardzo jasny punkt to pobliska gwiazda S0-2. Wkrótce okazało się, że nie była to gwiazda, lecz supermasywna czarna dziura Sagittarius A*, która w ciągu dwóch godzin zwiększyła swoją jasność aż 75-krotnie.

 

Oczywiście czarne dziury nie świecą i nie potrafimy ich zaobserwować bezpośrednio, lecz wiemy o ich obecności dzięki interakcji z materią, która je otacza. Światło pochodzi z dysków akrecyjnych, które znajdują się wokół czarnych dziur.

Źródło: Alain Riazuelo/CNRS

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, dlaczego supermasywna czarna dziura Sagittarius A* nagle zwiększyła swoją jasność. Naukowiec twierdzi, że jeszcze ani razu nie zauważono tak wyraźnej zmiany jasności tej czarnej dziury na przestrzeni 20 lat obserwacji.

 

Przypuszcza się, że powodem tego zjawiska może być gwiazda S0-2, która w 2018 roku zbliżyła się do Sagittariusa A* i być może zakłóciła ruch gazu, powodując, iż czarna dziura pochłonęła jego większe ilości. Nagły gwałtowny wzrost jasności mogła również wywołać tajemnicza chmura gazu G2, która miała zostać wchłonięta przez czarną dziurę już w 2014 roku, co jednak nie nastąpiło. Tajemnicę Sagittariusa A* być może poznamy już wkrótce, gdy otrzymamy dokładny obraz tej czarnej dziury dzięki wielkiemu projektowi Event Horizon Telescope.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Czarna dziura Sagitariusa się

Czarna dziura Sagitariusa się powiększyła.Czyżbyśmy znowu mieli przerąbane z tego powodu?  Jeśli zaś nie, to nie wiem doprawdy, czemu ten Sagitarius powiększył tą swoją czarną dziurę i to bez dwuznaczności proszę koleżeństwa.Szukam jakiegoś sensu i znaleźć nie umiem.

Portret użytkownika kamilo

Ten wzrost jasnośći nie odbył

Ten wzrost jasnośći nie odbył sie teraz. Przecież średnica Drogi Mlecznej to około 100 tys. lat świetlnych. Ziemia leży na jednym z ramion zatem jest od środka oddalona o kilkadziesiąt tysięcy lay świetlych. Ten zwrost jasnosci miał miejsce dawno temu kiedy jeszcze żyli Neandertalczycy. My widzimy zapis przeszłości z powodu ogromnej odległości.

Portret użytkownika K.M.

Tak , oczywiście że to było

Tak , oczywiście że to było dawno temu , może 60 lat świetlnych ,  ale to nie znaczy że nie ma dla nas znaczenia , ma i to bardzo , nie wiemy jeszcze co za tą faklą swiatła w naszym kierunku leci , wiemy że światło jest szybsze od fali grawitacyjnej , a więc może za niedługo coś w nas uderzy , pytanie co ?

Portret użytkownika qantex

Ja się pytam, jakim cudem

Ja się pytam, jakim cudem czarna dzióra zwiększyła jasność jak ona nie promieniuje??? Chyba dysk akrecyjny zwiększył jasność a nie czarna dzióra. Jak tak to sprawa jest jasna dlaczego, czarna dzióra łyka masywną gwiazdę.

Portret użytkownika żulo

Czarne dziury są spełnieniem

Czarne dziury są spełnieniem marzeń każdego astrofizyka. Tajemnicze. Zaskakujące. Kiedyś zwykłe nieruchawe i nieciekawe teoretyczne klocki, dzisiaj mające dziesiątki umiejętności. Co sprawia że można co miesiąc tworzyć nową teorię wyjaśniającą ich działanie kiedy kolejne odkrycie obala starą. A zatem dają pracę. Ale najlepsze w nich jest jedno. Potrafią wszystko. Jeśli nikt nie rozumie co jak i dlaczego. To odpowiedź jest zawsze taka sama: to Czarna Dziura!

Skomentuj