Superksiężyc wywołał potężne fale pływowe na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: twitter

Gdy Księżyc znajduje się rekordowo blisko Ziemi, a z takim przypadkiem mamy obecnie do czynienia, zwykle siły pływowe są zdecydowanie silniejsze. Również tym razem zjawisko tak zwanego superksiężyca wywołało potężne fale pływowe.

 

W północnej Francji, w okolicach Mont Saint-Michel doszło do tego, że na wybrzeże sunęła piętnastometrowa fala. Stało się to już nawet lokalną atrakcją i na nadejście superprzypływu oczekiwało kilkanaście tysięcy gapiów. Było to też spore wyzwanie dla policji, która starała się okiełznać nie zawsze rozsądnie zachowujących się turystów robiących sobie zdjęcia w tych nietypowych okolicznościach przyrody.

Mont Saint-Michel - źródło: twitter

W sumie aż 11 departamentów w Normandii i Bretanii ogłosiło alarm powodziowy, ponieważ nadzwyczaj wysoki przypływ grozi zalaniem niektórych przybrzeżnych miejscowości. Podobne zagrożenie wystąpiło również dla obszarów przybrzeżnych w Holandii i w Anglii. Meteorolodzy twierdzą, że wysokość fali była nieco ograniczone ze względu na niskie ciśnienie atmosferyczne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj