Superksiężyc, rój Aquaridów oraz tranzyt Wenus, głównymi atrakcjami astronomicznymi w najbliższym czasie

Kategorie: 

exploratorium.edu

Lista atrakcji astronomicznych, jakich doświadczamy ostatnio jest naprawdę spora. Po pierwsze jesteśmy w trakcie zjawiska superksiężyca, poza tym Ziemia wchodzi w rój meteorów aquaridów a na okrasę będziemy podziwiać ostatni w tym stuleciu tranzyt Wenus na tarczy słonecznej.

 

Pełnia Księżyca w tym miesiącu będzie spektakularna. Dzisiaj, czyli 5 maja 2012, według szacunków naukowców, Księżyc będzie się wydawał 14% większy i 30% jaśniejszy niż w trakcie poprzednich i przyszłych pełni w tym roku.

 

Perygeum księżycowe oznacza, że w tej chwili nasz satelita znajduje się najbliżej Ziemi. Dystans wynosi dokładnie 356 953 kilometry. Dla porównania w apogeum odległość między ciałami wynosi 405 000 kilometrów. Jest to, więc zbliżenie znaczne.

 

Dodatkowo zbiegło się to z przejściem przez pozostałości po komecie Halleya zwane rojem Aquaridów. Spodziewane jest do 60 meteorów na godzinę. Najlepsze okazje do obserwacji będą mieli, niestety dla nas, raczej jedynie mieszkańcy południowej półkuli.

 

Na koniec wisienka na torcie, jaką jest tranzyt Wenus na tle tarczy słonecznej. Ma do tego dojść z 5 nas 6 czerwca 2012. Następne takie zjawisko ma wystąpić dopiero w 2117 roku.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Zon-k

Witam Mam zagwostkę od kilku

WitamMam zagwostkę od kilku dni. Mieszkam w Warszawie, w kieunku północnym, lekko na zachód w nocy nad horyzontem (1/4) nocą widać "dziwną gwiazdę". Nie wiem tak naprawdę, co to jest ale świeci jak b.sila lampa na żórawiu poza tym, że wysokość mi nie pasuje Smile Ktoś mógłby nazwać to coś z imienia?

Portret użytkownika magi74

  Oj bylo , bylo pieknie

  Oj bylo , bylo pieknie widac cudny i ogromny Ksiezyc!!! Szczerze mowiac zatkalo mnie kiedy idac z psami na spacer podnioslam glowe do gory. Zupelnie zapomnialam, ze to mialo byc dzisiaj :/  Dziesiec minut pozniej naplynely chmury i tyle bylo po calym widoku.  Wrazenie zrobilo- to trzeba przyznac.

Strony

Skomentuj