Superkomputer Fugaku ma pomóc w walce z pandemią COVID-19

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Prawie 159 tysięcy węzłów obliczeniowych, 48 głównych rdzeni obliczeniowych i możliwość wykonywania ponad 415 biliardów obliczeń na sekundę - japoński „Fugaku” nie tylko znalazł się na szczycie „500 najszybszych superkomputerów na świecie”. Zdaniem ekspertów, dziś jest najlepszy w branży, w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz w analizie dużych liczb.

 

Według SciencePop jednym z pierwszych zadań Fugaku była symulacja rozprzestrzeniania się infekcji koronawirusem. Superkomputer szczegółowo zwizualizował, jak duża liczba kropelek i aerozoli z cząsteczkami wirusa rozprzestrzenia się nie tylko podczas kichania lub kaszlu, ale także podczas normalnej rozmowy. Okazało się, że 20 minut rozmowy to mniej więcej jeden epizod kichania. Badania wykazały również, że maski poliestrowe lepiej zatrzymują kropelki z cząsteczkami wirusa.

 

Kolejnym projektem „Fugaku” była identyfikacja najskuteczniejszych leków na COVID-19. Po obliczeniu wpływu około dwóch tysięcy leków na białka unikalne dla SARS-CoV-2, superkomputer zidentyfikował około 30 potencjalnie najskuteczniejszych leków. Wśród nich jest 12 leków, które przechodzą już badania kliniczne.

 

Dziś Fugaku pomaga opracować osłony na twarz, które mogą być używane do jedzenia i picia w miejscach publicznych. Model składa się z okularów i daszka, połączonych ruchomym uchwytem na ramionach, a takie osłony można nawet wyprodukować za pomocą domowych drukarek 3D. W przyszłości superkomputer będzie pracował nad ponad setką różnych badań, w tym nad rozwojem sztucznej inteligencji i prognozowania pogody.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Ted

Normalnie koronoparanoja. Już

Normalnie koronoparanoja. Już zabrakło problemów do rozwiązania, więc bawią się superkomputerem w wizualizację kichania. W większości sal jest klimatyzacja, więc analiza ruchu powietrza nie ma sensu, bo dla każdej sali i miejsca w niej, będzie inny wynik. Zresztą czemu ma to służyć ?

A lekarstwa są już znane, tylko zakazano ich stosowania i zablokowano do nich dostęp ludziom chorym a nawet umierającym. I w opinii wielkich eksperów od nie istniejących wirusów, to te lekarstwa będą powodować mutacje a nie preparat modyfikujący geny, nazywany szczepionką, wstrzykiwany ludziom z zapewnieniem że jest w pełni bezpieczny.

Zniszczę tą planetę.

 

Portret użytkownika Quark

Sami tam wleźli podobnie jak

Sami tam wleźli podobnie jak "władcy" UE , których też nikt tam przecież nie wybierał. I na tym właśnie polega problem z ludźmi , którzy dostają do dyspozycji "nieco" wiecej niż pozostali. Jak już zasiądą na jakimś tam stanowisku i się zakumplują z pozostałymi oraz zobaczą , że nikt im szczególnie na ręce nie patrzy a i bać się nie ma kogo - bo "sami swoi" - to wtedy zaczynają kombinować czyli spiskować , jakby tu zagarnąć dla siebie jeszcze wincy - władzy , pieniędzy i zaszczytów ! I wtedy zaczyna się to co MY nazywamy "tajnymi stowarzyszeniami" - łaczą się w kluby i inne tam towarzystwa wzajemnej adoracji - głównie z nudów bo już mają to czego chcieli a niedosyt pozostał ! A wszystko to dlatego , że mało kto zdaje sobie sprawę : co tak naprawdę potrzeba człowiekowi do szczęścia (?) i co jest tym co daje samozaspokojenie i zadowolenie. A jest tym :  dobroć , miłość , szczodrość i szczerość intencji ! Kiedy normalny człowiek dobrze się czuje ... ? Gdy okradnie , obmówi czy zelży bliźniego ? Czy też gdy komuś bezintersownie w czymś pomoże , a ten okaże mu wdzięczność ? Albowiem napisane jest w piśmie : "Kto ma (w sobie dobro) ten otrzyma więcej ... a kto nie ma (szczerości w duchu) temu zabiorą nawet to co ma !". Oczywiście wszelkie MENTY skrzętnie wykorzystują uczciwych ludzi ale czyż nie lepiej mieć kamień w sercu niż kamień zamiast serca ? Jak inaczej zmienić ten świat ... przecież przemocą się nie da ! Bo nawet gdy hirurgicznie usuniemy tkankę nowotworową to jeśli nie zmienimy szkodliwych nawyków to ona odrośnie i będzie jeszcze gorzej - co nie zmienia faktu , że miecz jest konieczny .

Skomentuj