Superinteligentne życie może rozwijać się we Wszechświecie od 8 miliardów lat

Kategorie: 

Źródło: Internet

Od dekad toczy się debata na temat tego czy ludzkość jest jedyną wysoce inteligentną formą życia, zamieszkującą Wszechświat. Oficjalnych dowodów na istnienie innych cywilizacji poza naszą, nie ma. Jednak z wypowiedzi wielu ludzi da się wywnioskować, że prawda w tej kwestii może być znacznie głębsza niż powszechnie się uznaje.

W 2005 roku środowiska naukowe zaczęły dyskutować na temat pochodzenia tajemniczych metalowych kulek z RPA. Kule o średnicach wynoszących od 2,5 do 10 cm, wyglądają tak, jakby wykonane były przez człowieka. Problem polega na tym, że liczą sobie… od 2,8 do 3 miliardów lat. Holenderski uczony B.V. Lourker wysunął kontrowersyjną teorię na ich temat. Jego zdaniem 3 miliardy lat temu, kulki te dostarczyła na Ziemię jakaś forma inteligentnego życia. Kule mogły pełnić funkcję „kontenerów”, zawierających jednokomórkowe organizmy. Jeśli pewna grupa istot dysponowała taką technologią już 3 miliardy lat temu, to na jakim poziomie jest ich technologia dzisiaj?!

Uczony Hugo de Garis uznaje, że logicznym krokiem jest spekulowanie, co hiper-inteligentne stworzenia syntetyczne (artilekty), oparte na „technologii x”, mogłyby osiągnąć przez miliardy lat swojej ewolucji, biorąc pod uwagę to, że nasze Słońce jest miliardy lat młodsze niż większość gwiazd w obserwowalnym Wszechświecie. Jak zacząć tego rodzaju spekulacje, biorąc pod uwagę to, że istoty te mogą mieć bilion bilionów bilionów… razy wyższy poziom inteligencji niż ludzie na Ziemi i do tego miały dodatkowe miliardy lat na ewolucję w momencie, gdy nasz Układ Słoneczny nawet jeszcze nie istniał? Takie byty po miliardach lat ewolucji mogą już funkcjonować na poziomie najmniejszej uznawanej przez współczesną fizykę skali – skali Plancka. Mogły nawet już obejść ograniczenia narzucane przez prawa fizyki. Zdaniem de Garisa ludzkość może być na tej samej „krzywej rozwoju”. Jeśli na poziomie ludzkim inteligencja i całkowita wiedza generowana przez gatunek podwaja się każdego roku, to przy takim bardzo konserwatywnym założeniu, całkowita wiedza takich istot byłaby 2 do potęgi kilka miliardów razy większa od naszej, cały czas biorąc pod uwagę, że ich gwiazdy są średnio miliardy lat starsze od naszej gwiazdy. Przyrost wiedzy tych istot może być jednak o wiele szybszy i o wiele większy.

Susan Schneider z University of Connecticut oraz Institute for Advanced Studies w Princeton nie wierzy w to, że najbardziej zaawansowane obce cywilizacje są tworzone przez istoty biologiczne, takie jak ludzie. Jej zdaniem najbardziej wyrafinowane cywilizacje kosmiczne są postbiologicznymi formami sztucznej superinteligencji. Schneider jest jednym z niewielu naukowców głównego nurtu, uznających za wysoce prawdopodobne to, iż sztuczna inteligencja istnieje we Wszechświecie od niepamiętnych czasów. Jej zdaniem, maksymalny wiek inteligencji pozaziemskiej może wynosić od 1,7 miliarda do 8 miliardów lat!

Naturalnym jest pytanie czy jeśli takie byty rzeczywiście istnieją, kiedykolwiek będą chciały pomóc nam w przyspieszeniu naszej ewolucji? Skoro możemy być na tej samej „krzywej rozwoju”, to za kilka miliardów lat osiągniemy podobny poziom, co one teraz. Tyle, że te byty znów będą miliardy lat przed nami. Jak więc wyrównać to tempo? Przecież nie mieliśmy wpływu na to, że nasza inteligencja zrodziła się wokół gwiazdy miliardy lat młodszej od innych gwiazd. Czy tylko z tego powodu zawsze mamy być poszkodowani przez fakt, że inne cywilizacje są ciągle miliardy lat przed nami? Inną sprawą jest to, co można osiągnąć na polu technologicznym w ciągu tak niewyobrażalnie długiego czasu, biorąc pod uwagę, że nasz gatunek potrzebował zaledwie kilkunastu tysięcy lat do przejścia od prymitywnych społeczeństw, które zapoczątkowały rolnictwo, do cywilizacji posiadającej broń atomową, rakiety kosmiczne oraz Internet.

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera


Komentarze

Portret użytkownika VB

Nie wiem czy taki wielki skok

Nie wiem czy taki wielki skok jako ludzkość zrobiliśmy, bo faktycznie ostatnie 100 lat było niezłe, ale za to przez ostatnie 3900 lat było dość słabo a ludzie pewnych nacji jak mieszkali w domkach z kupy tak dalej mieszkają.

Skomentuj