Superchwasty odpowiedzią natury na inżynierię genetyczną

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Superchwasty odporne na herbicydy stały się już powszechne, informuje Wall Street Journal. Plantatorzy bawełny z Teksasu zwrócili się do Agencji Ochrony Środowiska o pozwolenie na wykorzystanie propazyny jako alternatywy zamiast glifosatu, herbicydu firmy Monsanto, który jest obecnie używany do walki z chwastami Zwrócono się o to z powodu odporności na ten środek zaobserwowanej u miejscowych chwastów.

 

Według amerykańskich specjalistów chwasty odporne na herbicydy odkryto po raz pierwszy w 1950 roku, wkrótce po tym, gdy pierwsi rolnicy zaczęli używać silnych produktów chemicznym i obecnie populacja niechcianych roślin rośnie.

 

Tak uwidaczniają się nam typowe dla wszystkich istot żywych procesy adaptacyjne. Skoro rolnik rozpyla herbicydy i większość chwastów ginie, ale niektóre z nich przystosowane do herbicydu zdołają żyć i rozmnażać się. Po wielokrotnym zastosowaniu herbicydów, te "super chwasty" mogą faktycznie zdominować populację chwastów.

 

Chwasty rozwinęły oporne na herbicyd organizmy. Tak było w przypadku wcześniej stosowanych środków: auksyny, następnie triazyny a obecnie głównie glifosatu, główny składnika technologii Roundup Ready firmy Monsanto. Gwałtowny wzrost populacji superchwastów jest dla wszystkich powodem do niepokoju, bo technologia umożliwiająca uprawę tylko pożądanych nasion i eliminację innych była kusząca dla wielu farmerów.

 

Teraz jednak rolnicy obawiają się, że utracą swoje uprawy, a ekolodzy martwią się o nieprzewidywalne konsekwencje stosowania różnych toksycznych herbicydów i przede wszystkim, ze względu na ich wpływ na uszczuplenie wód gruntowych na skutek ciągłego mnożenia się roślin niechcianych gatunków.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kazerk12

Przyroda i organizmy żyjące (

Przyroda i organizmy żyjące ( z Ziemią włącznie) poptrafia sie bronić przed dewastacyjnym działaniem człowieka, podobnie jak indywidualne organizmy , które przystosu]owuja się do niekorzystnych  warunków zewnętrznych stworzopnych w śrrodowisku naturalnym, poświęcając na ten cel jakąś ilość normalnych osobników dla wynalezienia metody i antydotum na niekorzyustne warunki. Tak dzieje sie zawsze , bvo przyroda jest silniejsza niż jakiekolwiek zakusy na jej zniszczenie, a gdy trzeba bropni sie w ten sposób, że likwiduje stan zagrożenia prtzez likwidację tych, którzy działaja na jej szkodę.

Portret użytkownika dzidzia

Superchwasty odpowiedzią

Superchwasty odpowiedzią natury na inżynierię genetyczną
Nic nowego ani odkrywczego.

Genetyczne oszustwo trwa
Napisany przez icppc, data: 26.06.2014

 

Komunikat prasowy
Pokrętna gra z GMO
12 czerwca 2014 r. ministrowie środowiska krajów członkowskich zdecydowali, znaczącą większością głosów, że poszczególne kraje Unii Europejskiej powinny mieć prawo zaakceptować bądź zakazać importu i upraw GMO.
UWAGA! Równocześnie postanowiono, że decyzja o zakazie danej uprawy GMO będzie wiążąca prawnie tylko, jeśli kraj, który chce wprowadzić zakaz, uzyska najpierw zgodę korporacji planującej wprowadzenie danej uprawy GMO. (lol)
Bardzo mało prawdopodobne jest, aby korporacja produkująca GMO zgodziła się na to, by kraj członkowski zakazał jej produktu.
Jeśli firmy odmówią, kraje członkowskie mogą iść do przodu z zakazem, ale tylko z przyczyn, które nie są sprzeczne z dopuszczeniem danego GMO w UE. A więc muszą wykluczyć ocenę ryzyka GMO dla zdrowia i środowiska. W tej sytuacji inne przyczyny zakazu nie będą wystarczająco restrykcyjne aby oprzeć się zaskarżeniom w świetle obecnego prawa.
Decyzja ministrów środowiska z 12 czerwca 2014 jest całkowicie niemożliwą do wykonania i pokrętną propozycją, która doprowadzi do tego, że kraje członkowskie staną przed groźbą procesów ze strony gigantycznych korporacji, jak Monsanto, za to że nie godzą się na dopuszczenie do uprawy ich produktów, a Komisja Europejska będzie bierna w przypadku sporu.
Rząd RP głosował za powyższą propozycją dotyczącą wprowadzenia tego pozornego „prawa zakazu” upraw GMO.
Sir Julian Rose, prezes ICPPC, powiedział:
„Pokrętna i tchórzliwa gra ma miejsce zarówno w Brukseli jak i Warszawie. Wszystko sprowadza się do kompromisu i celowego ukrywania prawdziwych intencji za ledwo zrozumiałą prawną zasłoną dymną. Na mocy nowego prawa zaproponowanego przez Brukselę, każdy kraj, który zgodzi się na uprawy GMO, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla kraju sąsiedniego, który może chcieć wprowadzić zakaz. Nie istnieją bariery mogące powstrzymać przed skażeniem upraw konwencjonalnych i ekologicznych, jeśli uprawy GMO zostaną dopuszczone. TAK WIĘC KRAJOM ALBO ZAGROZI SKAŻENIE UPRAW, ALBO POZEW ZE STRONY KORPORACJI GMO, TAKICH JAK MONSANTO.”
DODATKOWE INFORMACJE:
Pozwalając – w ograniczonych warunkach – poszczególnym krajom członkowskim na wprowadzenie zakazu upraw GMO na swoim terytorium, komisja Europejska spodziewa się zwiększyć uprawy GMO w całej Unii Europejskiej.
W obecnej formie, umowa ta stanowi nieczysty i pozbawiony zasad kompromis, który może prowadzić do takiej samej dewastacji terenów wiejskich Unii Europejskiej i systemu żywieniowego, do jakiej doprowadziła inżynieria genetyczna i niepowstrzymane działania firm GMO w Stanach Zjednoczonych.
Propozycja trafi następnie do Parlamentu Europejskiego do zatwierdzenia.

http://www.icppc.pl/antygmo/2014/06/genetyczne-oszustwo-trwa/
 

Portret użytkownika cyzxer5

Temat sugerujacy wyrobienie

Temat sugerujacy wyrobienie sposobu przez nature na walke z roslinami GMO a w artykule informacje ze chwasty zaadaptowaly sie do zycia ze srodkami chwastobojczymi. Kto pisze te artykuly? To juz nie to samo ZnZ co kiedys. Jeszcze troche i przestane tu wchodzic bo zamieniacie sie w onet czy wp chcac wzbudzic sensacje chwytliwya nazwa artykulu a w srodku nie dosc ze bubel to prawie nie majacy nic wspolnego z tematem.

Wszystkie moje komentarze reprezentuja MOJA opinie na dany temat do ktorej mam PELNE PRAWO.

Portret użytkownika dzidzia

Nie znam początków znz, bo do

Nie znam początków znz, bo do tej pory wchodziłam tu sporadycznie (znam o niebo ciekawsze i poważniejsze serwisy, na których ogarnięcie nawet nie starcza mi czasu), natomiast podejrzewam, iż znz jest projektem stricte komercyjnym, nastawionym na trzaskanie kasy z reklam (i dodatkowo od "darczyńców"). Dlatego treści nie mogą być "kontrowersyjne", bo nikt nie będzie chciał płacić za reklamę na "podejrzanym", "spiskowym" portalu, również niewiele osób będzie chętnych na sponsorowanie czegoś, co kłóci się z ich światopoglądem. Ponadto niestety, ale żeby o czymś pisać z sensem, trzeba się tym interesować, a tutaj niestety nie wygląda na to, żeby jakikolwiek autor czy tłumacz interesował się wiecej niż powierzchownie poruszanym przez siebie tematem. Ten portal to taki "onet" dla małolatów, niby "niezależny" (od czego?), a naprawdę odciągajacy uwagę od ważnych problemów (nie wiem, kogo interesuja te wszystkie wulkany, powodzie, robaki jedzące ludzi, super szczury i inne bzdety; Osobiście omijam takie treści szerokim łukiem).

Portret użytkownika ben

Dzidzia nie podoba się to

Dzidzia nie podoba się to dowidzenia udzielasz się na znz w  różnych tematach a tu i teraz wypisujesz brednie , co to za portal i inne  bzdety, to nie portal naukowy gdzie dniami tygodniami czy latami bedziemy udowadniać swe prawdy a na koniec beda warte funta kłaków
 
cyt--, a tutaj niestety nie wygląda na to, żeby jakikolwiek autor czy tłumacz interesował się wiecej niż powierzchownie
jeśli chcesz napisac prace doktorską  pisz  lecz nie tu  stwórz własną strone bez reklam nie pociągniesz długo ,a zresztą  tyle krzyku o nic dowidzenia z panią już nie rozmawiamy !
cyt..Osobiście omijam takie treści szerokim łukiem).
I bardzo dobrze pa .
 

Portret użytkownika Sakala

Mnie interesują robaki, super

Mnie interesują robaki, super szczury itp.
Generalnie to najciekawsze artykuły na tym portalu. Lepsze od tego politycznego gówna na innych portalach, TYCH DLA POWAŻNYCH LUDZI, takich jak Ty.
PS. Nie chodzę do gimnazjum i nigdy nie chodziłem.

Portret użytkownika dzidzia

Mnie interesują robaki, super

Mnie interesują robaki, super szczury itp. Generalnie to najciekawsze artykuły na tym portalu.
I imho powinien on właśnie na podobnych tekstach poprzestać, a nie udawać znawstwo w poważnych tematach Wink
Sakala, wypada mi zatem pogratulować znalezienia odpowiadającego ci zainteresowaniami i poziomem portalu. Zarazem nie najlepiej świadczy o tobie fakt, że spośród setek, ba, nawet tysięcy stron internetowych nie potrafisz znaleźć niczego poza „politycznym gównem” (najwyraźniej oprócz znz, ale to już ustaliliśmy).

Portret użytkownika Cezar

Monsanto udaje boga ale i tak

Monsanto udaje boga ale i tak nie dorownuje naturze,natura se poradzi nawet z GMO Monsanto,moc natury jest wielekrotnie wieksza od zgromadzonej sily miesni wszystkich ludzi na ziemi.
Natura na wszystko ma sposob jak sie jej nie przeszkadza,potrafi zniszczyc najbardziej odporne budowle i najbardziej odporne tworzywa,slonce,woda,mroz i ogien to nie pokonane sily natury.
 
Monsanto to wsza w porownaniu do mocy nieokielznanych sil natury.

Skomentuj