Super tajfun Usagi zagroził Filipinom, Tajwanowi i Chinom

Kategorie: 

Super tajfun Usagi - źródło: NOAA

Gdyby Usagi był atlantyckim cyklonem mówilibyśmy o nim jako huraganie kategorii 5. Oznacza to, że w porywach prędkość wiatru tej przekracza 260 km/h. Żywioł o takiej sile sieje obecnie spustoszenie w Azji.

 

Przez jakiś czas wydawało się, że Usagi jest już na dobrej drodze do rozproszenia się, ale nagle od czwartku doszło do jego intensyfikacji. Grozi to poważnie ludziom mieszkającym na Tajwanie w północno-wschodnich Filipinach i w południowych Chinach. Zagrożona jest również finansowa stolica Azji, Hong Kong. Tajfun Usagi będzie stanowił zagrożenie przynajmniej przez kilka następnych dni.

Nazwa "super tajfun" jest zarezerwowana dla tych pacyficznych burz tropikalnych w których maksymalna prędkość wiatru przekracza 240 km/h ( 150 mph). Usagi wyewoluował z prędkości 55 węzłów do 140 węzłów w ciągu zaledwie 33 godzin. To zwiększenie prędkości wiatru o prawie 150 km/h w trochę więcej niż dzień.

Bez wątpienia Usagi to największa burza tropikalna jaka powstała w tym roku. Średnica tego systemu pogodowego to ponad 1000 kilometrów. Meteorolodzy są zaskoczeni rozmiarami tego tajfunu. Na pełnym morzu może dochodzić nawet do powstawania 15 metrowych fal.

 

Super tajfun przemieszcza się z prędkością 17 kilometrów na godzinę. Obecnie Usagi pustoszy Filipiny. W Chinach uderzenie burzy spodziewane jest z niedzieli na poniedziałek. Z prowincji Fujian ewakuowano już 80 tysięcy mieszkańców i jak podaje agencja Xinhua wysłano w rejon zagrożenia ponad 50 tysięcy funkcjonariuszy służb.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Baroon

A to jakich? Jak świat

A to jakich? Jak świat światem wszyscy piszą, że chemtrails służy do manipulowania pogodą i klimatem. Tak manipulują, że sami sobie spusszczają tornada na łeb. Jest to fuszera albo jeden wielki kit.

Portret użytkownika Baroon

Jeżeli sterowanie pogodą za

Jeżeli sterowanie pogodą za pomocą chemikaliów rozpylanych przez super tajne samoloty przy pomocy ich silników ( marketingowa nazwa chemtrails) tak właśnie wygląda to znaczy, że jest to szczyt fuszery i wielka lipa.

Skomentuj