Sunniccy bojownicy przejmują kontrolę nad Irakiem - demokracja doprowadziła do chaosu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Konflikt sunnicko-szyicki w Iraku rozgorzał ze zdwojoną siłą. Islamiści sunniccy zaatakowali dzisiaj Mosul i udało im się przejąć dwumilionowe miasto. Teraz trwa walka o Tikrit. Chaos jaki wywołała tak zwana "demokratyzacja" Iraku jest doskonałym dowodem tego jaka jest różnica między dyktaturą Husajna, kiedy kraj ten normalnie się rozwijał, a demokratycznym wyzwolonym Irakiem, który jest państwem upadłym.

 

Nikt już dzisiaj nie pamięta dlaczego Amerykanie napadli Irak. Opowiadali jakieś bajki o broni masowego rażenia, którą koniecznie muszą zabrać irackiemu dyktatorowi. Potem, gdy już zabili Saddama Husajna okazało się, że nie ma żadnej broni, a inwazja, w którą zaangażowali również Polskę to hucpa. Gdy USA uznało, że wystarczy już "wyzwalania" i po spustoszeniu tego kraju wycofali się pozostawiając wielką wylęgarnię terroryzmu.

 

Media informują zdawkowo, kto atakuje w Iraku, a jest to organizacja ISIS (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu), ale nie ma to większego znaczenia. Oczywiste jest to, że sytuacja w Iraku jest nie do opanowania. Jedyną szansą dla tego kraju jest kolejna dyktatura i przywódca, który zdoła chociaż trochę opanować nierozwiązywalny konflikt między Sunnitami i Szyitami.

 

Za czasów Saddama w Iraku panował porządek, a różne firmy, w tym i z Polski, zarabiały na licznych kontraktach budowlanych. Obalenie satrapy doprowadziło do tego, że rzekome zniewolenie przez Husajna, sprawującego tam władzę od 1979 do 2003 roku, jawi się dzisiejszym Irakijczykom jako utracona normalność. Amerykanie najpierw zabili setki tysięcy Irakijczyków, a potem opuścili zdewastowany kraj pozostawiając go samemu sobie. To samo mają zamiar zrobić niedługo z Afganistanem.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika xes23

A czy to wszystko jest wogole

A czy to wszystko jest wogole istotne? Istotne jest to że ropa przepływa przez odpowiednie ręce. Podkreślam słowo przepływa, dlaczego? dam wam prosty przykład. W Polsce za kilogram ziemniaków w skupie rolnik dostaje 10gr. Ten sam kilogram w sklepie kosztuje 2zł. I co jest jakiś chętny przejąć poletko i na nim zap..?
Podobnie jest z Iracką czy Libijską ropą. Wydobycie kosztuje w tych krajach max. 5$, cena na giełdzie to 100$, (po przetworzeniu na stacjach benzynowych kilkukrotnie więcej)
Sprawa samych kontraktów na wydobycie dla shela czy texaco jest rzeczą marginalną! To taka ściema żeby ludzie tak właśnie widzieli tzw. wojne o ropę, gdy się  w końcu zaczną domyślac że to o ropę a nie demokrację chodziło.
Dyktatorów usunięto bo ropę puszczali własnymi kanałami i lwia częsć zysku szła nie tam gdzie trzeba. W dodatku pojawiła się realna groźba sprzedazy w niewłaściwej walucie lub co by było o wiele gorsze pewnie mający realną wartosć kruszec.
Teraz wszystko jest ok, a im większy chaos tym nawet lepiej. Zawsze można sie dogadać z lokalnym bandytą czy watażką, jeden h.. kto kontroluje poszczególne poletka, wazne że nie ma starej silnej władzy, która by dbała o dobro narodowe i co gorsza tworzyła własne kanały handlu. A teraz  nawet jeśli jakimś cudem po czasie nowa władza okrzepnie to jest to przecież przez nas w imię demokracji ustanowiona władza.      
I  będzie ona działać we właściwym interesie (jak chciazby taka władza w RP)
 Wielki geszeft uber alles

Portret użytkownika kp

juz 20 lat temu slyszalem

juz 20 lat temu slyszalem opinie ze w kulturach i mentalnosci arabskiej model struktury zarzadzania panstwem zywcem wzorowany na panstwach tzw.demkratycznych po prostu sie nie przyjmie.A wiecie na czym polega fenomen wyzszosci demokracji nad innymi modelami panstw?na niczym.demokracja jest ustrojem bardzo niedoskonalym.jedyny argument za,to fakt ze jak do tej pory nic lepszego nie wynaleziono.

Portret użytkownika Nostra Damus

Dla uzupełnienia: liczba

Dla uzupełnienia: liczba ofiar obu wojen w Iraku przekracza milion.

Taki sam los czeka Afganistan, Libię i Ukrainę - jeżeli Rosja nie zaprowadzi tam porządku.

Syria broni się jeszcze przed taką "demokratyzacją" i wygląda na to, że bombowy zachód w końcu ustąpi i wycofa swoją Al Qaidę z tego kraju.

Chciałbym dożyć chwili by mordercy typu Bush, Blair, Sarkozy, Rasmussen, Obama, cała junta z Kijowa itd. siedzieli kiedyś na ławie oskarżonych za ludobójstwo.

Unia Europejska problemów nie rozwiązuje. Unia Europejska jest problemem, którego nikt nie potrafi rozwiązać. Nostra Damus.

Portret użytkownika olo manolo

Doloz do tego Putina

Doloz do tego Putina (Czeczenia - kilkaset tys., wlasni obywatele - bomby w blokach itd.) i paru innych i bedzie Ok. Dlaczego od razu nie pozbyc sie wszystkich, sa jakies szczegolne powody dla ktorych przeprowadzasz taka selekcje?

Portret użytkownika Medium

Nostra Damus napisał:

Nostra Damus wrote:
Chciałbym dożyć chwili by mordercy typu Bush, Blair, Sarkozy, Rasmussen, Obama, cała junta z Kijowa itd. siedzieli kiedyś na ławie oskarżonych za ludobójstwo.
Dożyjemy, kochany, dożyjemy! Bush jr. w Europie już się boi pokazać.

Strony

Skomentuj