Sukces misji kosmicznej LightSail 2. Żagiel słoneczny działa!

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Sonda kosmiczna LightSail 2, która znajduje się na orbicie okołoziemskiej od mniej więcej miesiąca, rozpoczęła swój najważniejszy test. Uruchomiono żagiel słoneczny i potwierdzono, że jest w stanie napędzać statek kosmiczny.

Mający w sumie 32 metry kwadratowe żagiel kosmiczny został wykonany z materiału, który ma zaledwie 4,5 mikrometra. Udało się go w końcu rozwinąć 25 lipca bieżącego roku. Naukowcy obliczyli, ze taka powierzchnia żagla będzie wystarczająca dla nadania pojazdowi prędkości tylko dzięki łapaniu rozpędzonych cząstek elementarnych, które odbijając się od jego powierzchni nadają mu prędkości.

 

Taka forma napędu nie ma żadnego sensu na Ziemi ze względu na opory powietrza, ale w przestrzeni kosmicznej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pierwsze dane wskazują na to, że napęd działa nawet lepiej niż się spodziewano. Spodziewano się, że sonda będzie w stanie podnosić swoją orbitę o 500 metrów dziennie, a osiągalne okazało się nawet 900 metrów. Cały czas kontrola misji usiłuje dokonać optymalizacji żagla, aby poprawić jego wydajność, ale już teraz po tygodniu orbita sondy LightSail 2 podniosła się o 2 km.

 

Naukowcy kontynuują eksperyment usiłując dowiedzieć się jak najwięcej o prawidłach kosmicznej żeglugi. Gdy ten rodzaj napędu zostanie lepiej poznany, być może uda się zrealizować śmiały plan rosyjskiego miliardera, Juriego Milnera, który zamierza sfinansować wysłanie w kierunku najbliższej gwiazdy Alfa Centauri, całej floty miniaturowych sond kosmicznych napędzanych za pomocą żagli kosmicznych.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jurekogórek

Dobrze, że maszyną parową tam

Dobrze, że maszyną parową tam nie polecieli... Mają technologię wyprzedzającą te obecne maszyny "parowe" i samochody z pedałami i dźwigniami o setki lat, a i tak nie wolno jej ujawniać, bo darmowa energia, którą jest wypełniony cały Wszechświat nie przyniosłaby im ani centa zysku. Mogliby oczywiście założyć kopalnie diamentów na księżycach układu słonecznego itp. i z tego czerpać zyski, ale po co to komu, kiedy można trzymać wszystkich za mordę i patrzeć, jak świat się wykrwawia za miskę ryżu i tonie w ropie i brudzie i smrodzie...

Portret użytkownika &

Nie wszyscy zasłużyli, aby

Nie wszyscy zasłużyli, aby oglądać to, co święte.

Podepczą to i splugawią, przeznaczą do złych celów. Takie są masy.

Z drugiej strony jak uwierzyć, że tylu naukowców przy tym pracuje i ani jeden nic nie powie, albo nie są ludźmi, albo mieszkają pod ziemią.

Strony

Skomentuj