Stymulacja mózgu prądem elektrycznym ułatwia przyswajanie wiedzy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Istnieje wiele sposobów aby przyspieszyć nasze wchłanianie wiedzy. Można np. ćwiczyć nasz mózg zapamiętując różne informacje lub uzupełnić zapasy magnezu w naszym organizmie. Jednak naukowcy posiadają inną, bardzo prostą metodę, która efektywnie stymuluje mózg człowieka.

 

Naukowcy z Vanderbilt University Visual Cognitive Neuroscience Laboratory opracowali specjalną czapkę która za pomocą prądu stymuluje mózg człowieka. Konkretnie chodzi o część płata czołowego, który znany jest jako kora przedczołowa. Stymulowanie mózgu prądem elektrycznym może poprawić przyswajanie wiedzy oraz przyspieszyć proces decyzyjny.

 

Dotychczasowe badania wykazują, że człowiek poddany takiemu eksperymentowi rzeczywiście szybciej się uczy i szybciej podejmuje decyzje. Metoda ta może odmienić sposób przyswajania wiedzy w szkołach. Zaznacza się jednak że konieczne są kolejne badania, ponieważ naukowcy nie wiedzą czy taka stymulacja mózgu na pewno jest bezpieczna i nie wywołuje jakiegoś negatywnego, długotrwałego efektu ubocznego.

 

Odnaleziono również inne zastosowanie dla tej technologii. Przede wszystkim jest ona wykorzystywana do przyspieszenia szkoleń operatorów dronów, którzy identyfikują cele do ataku. Nie da się tego automatyzować, ponieważ skutki pomyłki mogłyby być tragiczne. Zamiast tego postanowiono wpłynąć na szybsze uczenie się rozpoznawania potencjalnych celów do zniszczenia.

 

Oprócz tego technologia stymulacji mózgu jest też stosowana w terapii osób po udarach, a także rozmaitych syndromach powodujących osłabienie zdolności kognitywnych. Jest ona nieoceniona w rehabilitacji autyzmu czy afazji. 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro