Stworzono szczepionkę, która całkowicie leczy białaczkę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy twierdzą, że eksperymentalna szczepionka w połączeniu z chemioterapią może całkowicie zniszczyć komórki rakowe ostrej białaczki szpikowej u ludzi. Leczenie pomoże rozwiązać główny problem tego rodzaju raka krwi - wysoki wskaźnik nawrotów.

 

Nawet skuteczne leczenie ostrej białaczki szpikowej (AML) w połowie przypadków prowadzi do nawrotu ze względu na fakt, że komórki rakowe „chowają się” przed leczeniem w szpiku kostnym. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opracowali szczepionkę, której działanie może całkowicie zniszczyć komórki AML w ludzkim ciele.

 

Szczepionka jest szkieletem kriożelowym wykonanym z glikolu polietylenowego i alginianu, wewnątrz którego znajdują się cząsteczki GM-CSF i CpG-ODN. Aktywują one komórki dendrytyczne, które wraz z komórkami T zaczynają szukać i niszczyć komórki rakowe.

 

Naukowcy wywołali AML u myszy, a następnie wprowadzili szczepionkę i wtedy okazało się, że gryzonie przeżyły. Myszy z drugiej grupy kontrolnej zmarły w ciągu 60 dni. Po stu dniach myszom, które przeżyły, podano drugą dawkę szczepionki i zbadano pod kątem objawów raka. Nie było ich tam. Na tej podstawie naukowcy doszli do wniosku, że szczepionka skutecznie chroniła myszy przed nawrotem AML.

 

Warto zauważyć, że w szpiku myszy nie było również śladów czających się komórek rakowych. Naukowcy pobrali szpik kostny od leczonych gryzoni i przeszczepili go zdrowym osobnikom, aby potwierdzić skuteczność metody. Po przeszczepie „zaszczepionego” szpiku kostnego podano im także komórki AML, ale wszystkie myszy przeżyły.

„Widzieliśmy, że obrona immunologiczna została przekazana myszom i potwierdziła odporność na białaczkę” – tłumaczą autorzy badania.

Zespół przetestował następnie szczepionkę za pomocą chemioterapii, którą zwykle podaje się pacjentom z AML. Ta kombinacja zwiększyła odpowiedź immunologiczną sześciokrotnie. Przeszczep szpiku kostnego podobny do zdrowych myszy również nie wykazywał oznak raka.

„W przyszłości nasza szczepionka może zapewnić długotrwałe przeżycie u pacjentów z AML bez nawrotu i może być stosowana na różnych etapach leczenia” - powiedział David Mooney, współautor badania.

Teraz zespół pracuje nad ulepszeniem szczepionki, w tym poprzez badanie możliwości spersonalizowanej terapii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika PrawNICK

Zanim się coś napisze

Zanim się coś napisze wypadało by znać pojęcia których się zamierza użyć.

Szczepionka Z DEFINICJI niczego nie może wyleczyć ponieważ Z DEFINICJI jest środkiem zapobiegawczym. LECZĄ LEKARSTWA także podawane w formie zastrzyku.

Portret użytkownika marcin21

nie masz racji.

nie masz racji.

cala "medycyna" do tej pory zle diagnozowala i "leczyla" nowotwory.

a jak zrozumiesz dlaczego nalezy zaszczepic kogos zeby zaczal sam prawidlowo rozpoznawac antygeny zrozumiesz dlaczego to jest szczepionka Smile

 

Skomentuj