Stworzono soczewkę kontaktową, która może być kontrolowana przez ruchy gałki ocznej

Kategorie: 

Źródło: Wiley Online Library, pixabay.com

Naukowcy stworzyli zrobotyzowaną soczewkę kontaktową, która może być kontrolowana przez niewielkie ruchy oczu. Soczewka jest wyposażona w zoom, a mrugnięcia mogą aktywować przybliżanie oraz oddalanie widoku.

Soczewki wychwytują naturalne sygnały elektryczne w ludzkiej gałce ocznej, które są aktywne nawet wtedy, gdy oko jest zamknięte. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykorzystali te ładunki do sterowania obiektywem. Badacze zmierzyli potencjał elektryczny oka, zwany sygnałem elektrookulograficznym, a następnie wykonali soczewki, które reagowałyby na tę aktywność.

Soczewka jest wykonana z polimerów, które rozszerzają się po kontakcie z elektrycznością. Kontroluje się ją za pomocą pięciu elektrod otaczających oko, które działają jak mięśnie. Gdy polimer staje się bardziej wypukły, soczewka przybliża widok. Oznacza to, że mrugnięcia lub ruchy gałki ocznej mogą sterować funkcjami soczewki.

„Opracowany system może zostać wykorzystany w protezach oczu, soczewkach korekcyjnych, a także w robotyce.” – napisali autorzy soczewki w artykule opublikowanym w Advanced Functional Materials.

Naukowcy mają nadzieję, że już niebawem technologia będzie mogła zostać użyta w protezach lub kamerach, które można kontrolować wyłącznie za pomocą oka.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj