Stworzono samonaprawiający się beton – czy to recepta na trwałe drogi?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Binghamton w Nowym Jorku opracowali beton, który jest w stanie wypełniać swoje powstałe pęknięcia. Niebywała właściwość została uzyskana dzięki specyfice grzyba o nazwie Trichoderma reesei, wyizolowanego z bawełnianego płótna. Co ważne, rozwiązanie to ma być zarówno tanie, jak i nietoksyczne.

Niszczejące, nietrwałe drogi to problem, o którym często mówi się w Polsce. Woda i powietrze łatwo przenikają do ledwo widocznych pęknięć, co zwykle skutkuje szybkim procesem niszczenia betonu, jednak zastosowany przez naukowców grzyb „kwitnie” i wypełnia pęknięcia właśnie podczas kontaktu z wodą i powietrzem.

 

Zarodniki grzybów wraz z substancjami odżywczymi zostają dodawane do betonu podczas procesu jego mieszania. Gdy dochodzi do uszkodzeń konstrukcji, wystarczy niewielka ilość wody i tlenu, a uśpione dotychczas zarodniki grzybów zaczną kiełkować i wypełniać pęknięcia.

Warto dodać, że problem pękającego betonu dotyka nie tylko drogi, ale także budynki, a w tym przypadku jest to jeszcze bardziej niebezpieczne. Chociaż projekt naukowców z Uniwersytetu Binghamton ma przed sobą jeszcze długą drogę do zrealizowania, zespół badawczy jest przekonany o tym, że skuteczne zapewnienie grzybom przeżycia w betonowym środowisku może znacznie wydłużyć trwałość betonowych konstrukcji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika inż

Beton nie lubi grzybów

Beton nie lubi grzybów ponieważ koroduje i starzeje sie w przyspieszonym tępie przez co traci wytrzymałość. Kompletna bzdura. Jest coś takiego jak samouleczający się beton ale polega na kompletnie czymś innym. 

- Do mieszanki betonowej dodaje się kapsułki przypominające tabletki wypełnione zaczynem cementowym. 

-Gdy dochodzi do pęknięcia konstrukcji betonowej (żelbetowej) rysa przerywa kapsułki które uwalniają zaczyn cementowy a co za tym idzie szczelina sie wypełnia i zastyga.

Do związania zaczynu nie potrzeba z zewnątrz wody, powierza itp.. cement wiąże nawet w najtrudniejszych warunkach. 

- I co NAJWAŻNIEJSZE spełnia właściwości mechaniczne. Czyli takowy beton (żelbet) się ulecza. 

 

pzdr i z głową 

P.S.  grzyby kochają cement. DLATEGO fugi w łazienkach czy silikon pokrywa sie czarnym nalotem. Tak tak fugi i silikon ma w sobie cement.  pzdr

Portret użytkownika Wojwit

GRZYB WYPEŁNI PĘKNIĘCIA w

GRZYB WYPEŁNI PĘKNIĘCIA w betonie. Fajnie. Z wierzchu nic nie będzie widać... Ale czy on sam (jego grzybnia) będzie miała WYTRZYMAŁOŚĆ BETONU? Jeśli nie, to jest to tylko kosmetyka pod publiczkę, bo w Stanach wiele mostów i wiaduktów rozsypuje się ze starości.

Portret użytkownika Dr Piotr

Litości, co za bzdura, czyżby

Litości, co za bzdura, czyżby to grzybowe wypełnienie miało wytrzymałość mechaniczną litego betonu??? To. że dziurka się wypełni, to nie znaczy, że będzie zachowana wytrzymałość i spoisotość betonu. Najlepszy przykład to choćby plomby w zębach...żadna nie ma takiej wytrzymałości, jak zdrowy ząb. Coraz częściej widać, że albo naukowcy kpią z ludzi i ich naiwności, albo to nałkofcy.

Skomentuj