Kategorie:
Naukowcy z Uniwersytetu Binghamton w Nowym Jorku opracowali beton, który jest w stanie wypełniać swoje powstałe pęknięcia. Niebywała właściwość została uzyskana dzięki specyfice grzyba o nazwie Trichoderma reesei, wyizolowanego z bawełnianego płótna. Co ważne, rozwiązanie to ma być zarówno tanie, jak i nietoksyczne.
Niszczejące, nietrwałe drogi to problem, o którym często mówi się w Polsce. Woda i powietrze łatwo przenikają do ledwo widocznych pęknięć, co zwykle skutkuje szybkim procesem niszczenia betonu, jednak zastosowany przez naukowców grzyb „kwitnie” i wypełnia pęknięcia właśnie podczas kontaktu z wodą i powietrzem.
Zarodniki grzybów wraz z substancjami odżywczymi zostają dodawane do betonu podczas procesu jego mieszania. Gdy dochodzi do uszkodzeń konstrukcji, wystarczy niewielka ilość wody i tlenu, a uśpione dotychczas zarodniki grzybów zaczną kiełkować i wypełniać pęknięcia.
Warto dodać, że problem pękającego betonu dotyka nie tylko drogi, ale także budynki, a w tym przypadku jest to jeszcze bardziej niebezpieczne. Chociaż projekt naukowców z Uniwersytetu Binghamton ma przed sobą jeszcze długą drogę do zrealizowania, zespół badawczy jest przekonany o tym, że skuteczne zapewnienie grzybom przeżycia w betonowym środowisku może znacznie wydłużyć trwałość betonowych konstrukcji.
Ocena:
Opublikował:
Scarlet
|
Komentarze
Skomentuj