Stworzono robotyczne ramię, które może być kontrolowane za pomocą fal mózgowych

Kategorie: 

Źródło: YouTube/College of Engineering, Carnegie Mellon University

Istniejące obecnie robotyczne protezy sterowane za pomocą umysłu wymagają umieszczenia implantu w mózgu. Za sprawą urządzenia, kontrola nad protezą może być płynna i ciągła. Nowatorska technologia pozwoliła jednak na pominięcie ryzykownej operacji wszczepienia implantu. Naukowcy opracowali urządzenie, które wychwytuje fale mózgowe spoza czaszki.

Zespół badaczy z Carnegie Mellon University (CMU) stworzyła pierwsze nieinwazyjne, sterowane umysłem ramię robota, które nie wymaga wszczepienia implantu do mózgu. Tego typu rozwiązanie jest jednak mniej wydajne, a kontrola nad botem będzie jest mniej precyzyjna.

 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science Robotics naukowcy opisali, w jaki sposób wykorzystali kombinację technik wykrywania i uczenia maszynowego, aby stworzyć interfejs mózg-komputer (BCI), który mógłby dotrzeć do fal mózgowych.

 

Aby przetestować swój system, badacze poprosili uczestników o skierowania ramienia robota w stronę kursora poruszającego się po ekranie komputera. Nieinwazyjny system pozwolił na sterowanie protezą w czasie rzeczywistym bez zbędnych zakłóceń.

 

Robotyczne protezy kontrolowane za pomocą umysłu są przede wszystkim tworzone z myślą o osobach sparaliżowanych oraz cierpiących na zaburzenia ruchu. Badacze z CMU twierdzą jednak, że  sterowane umysłem roboty są przyszłością technologii i mogą pomóc usprawnić m. in. przemysł.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj