Stworzono pierwszy niezatapialny metal

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Naukowcy stworzyli nową technologię obróbki powierzchni metalowych, aby uczynić ich właściwości superhydrofobowymi. Wyroby z tych materiałów nie toną w wodzie, nawet po zrobieniu w nich dziur i innych uszkodzeń. 

Naukowcy z University of Rochester w USA, przy wsparciu chińskich kolegów, opracowali technologię przetwarzania powierzchni metalowych z użyciem lasera femtosekundowego. Po tej obróbce, metal zyskuje tak silne właściwości hydrofobowe, że struktura wykonana z niego staje się całkowicie niezatapialna.

 

Na powierzchni metalu laser tworzy struktury w nanoskali i to one są zdolne do wychwytywania i zatrzymywania powietrza. Po zanurzeniu w wodzie wokół metalowego przedmiotu powstaje pęcherzyk powietrza, który wyrzuca go na powierzchnię. Naukowcy wzorowali swoje odkrycie na pająkach wodnych, które są w stanie pozostać pod wodą przez dłuższy czas w bąblu powietrza otaczającego ich ciała. Podobną technikę stosują też mrówki ogniste, Solenopsis. 

 

Nowa metoda przetwarzania materiału pozwoli rozwijać statki niezatapialne, pływające elektronicznych urządzeń sterujących lub innych urządzeń, które wymagają dużo czasu, aby utrzymać się na powierzchni wody niezależnie od uszkodzeń. Głównym problemem większości materiałów hydrofobowych jest to, że w związku z upływem czasu lub w wyniku uszkodzenia mechanicznego powierzchni, tracą swoje właściwości. Przetworzony laserowo materiał nie stracił ich nawet po wielokrotnym zadrapywaniu i po miesiącu pobytu pod wodą pod obciążeniem. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika baca

cuś to mi trąci mega lipą....

cuś to mi trąci mega lipą.... przecież metal swoje waży i otaczanie go bąblem powietrza guzik daje bo wypełnione przecież powietrzem uboty szły na dno jak przecinak, ba dopiero po połamaniu różnej maści wraków te powietrze wydostawało się na powierzchnię wody - za dużo w necie widziałem tonących statków żeby uwierzyć że cienki bąbelek powietrza jest w stanie utrzymać na powierzchni sprawiedliwy kawał metalu...

poza tym są jeszcze niuanse z rodzaju że powietrze powietrzu nierówne, bo butla z powietrzem pływa a ta sama butla ze sprężonym/płynnym powietrzem utonie... tak samo jak butla z otaczającym go bąbelkiem powietrza...

czarnoglowi mają spore już doświadczenia w budowie niezatapialnych metali... ojrzesz rozpoczął odpychanie na boki wody a titanic zakończył tę chlubną serię ich wspaniałych osiągnięć na polu odpychania wody

od powietrza też się odpychają i najefektowniej zrobił to ten as ze skrzydłami który skoczył z wieży eiffla... poszedł jak przecinak, tak że batman wymieka i wbił się w glebę aż do kolan... ale spadochroniarstwo rozwinął nie powiem...

 

Portret użytkownika Surun

TOKSYCZNE KOSMETYKI –

TOKSYCZNE KOSMETYKI – KONIECZNIE SPRAWDŹ, CZY NA LIŚCIE NIE ZNAJDUJE SIĘ TWÓJ ULUBIONY PRODUKT!

W raporcie francuskiej organizacji konsumenckiej UFC Que Choisir w 2017 roku pojawiła się czarna lista kosmetyków, których długotrwałe i nadmierne używanie szkodzi ludzkiemu organizmowi. Zdaniem ekspertów w przebadanych 419 najczęściej kupowanych i używanych przez konsumentów produktach kosmetycznych znajdują się niebezpieczne, toksyczne dla zdrowia substancje. Sprawdźcie, czy wśród szkodliwych kosmetyków znajdują się te, które stosujecie.

Co nam szkodzi?

Według francuskich ekspertów z UFC Que Choisir w przebadanych przez nich kosmetykach producenci przekroczyli normy niektórych substancji, które szkodzą zdrowiu.

Wśród nich znalazł się:

  • SLS laurylosiarczan sodu (SLS), który po przekroczeniu 10% stężenia powoduje podrażnienia i uszkodzenia skóry oraz może być przyczyną powstawania zaburzeń hormonalnych, nowotworów piersi, szyjki macicy i męskiej bezpłodności.
  • Laurylosiarczan amonu – jest substancją, która może podrażniać skórę i powodować jej owrzodzenia. Szczególnie niebezpieczny dla dzieci i alergików.
  • Fenoksyetanol – jest konserwantem toksycznym dla krwi i wątroby.
  • Triklosan – jest przeciwbakteryjnym składnikiem dodawanym najczęściej do past do zębów. Może rozregulować gospodarkę hormonalną oraz zaburzyć prawidłową pracę tarczycy.
  • Methylisothiazolinone (MIT), methylchloroisothiazolinone (MCIT) – zaliczane są do grupy jednych z najbardziej szkodliwych i toksycznych składników. To one są przyczyną większości pojawiających się na skórze alergii.
  • Metoksycynamonian etyloheksylu – to składnik, który podrażnia błony śluzowe oraz prowadzi do rozchwiania pracy układu hormonalnego.

https://www.odkrywamyzakryte.com/toksyczne-kosmetyki/

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj