Stworzono pierwszy internetowy wykrywacz kłamstw

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czy potraficie wykryć, gdy ktoś kłamie? Podczas rozmowy twarzą w twarz można zidentyfikować specyficzne cechy, które wskazują, czy ktoś jest kłamcą. Można do nich zaliczyć np. nadmierną potliwość, nerwowość czy unikanie kontaktu wzrokowego. Jednak namierzenie kłamcy w internecie nie jest już takie łatwe, zwłaszcza, gdy nie widzimy drugiej osoby, a przed sobą mamy jedynie tekst. Na szczęście naukowcy właśnie rozwiązali ten problem.

 

Zespół z Uniwersytetu Stanu Floryda opracował specjalny algorytm, który można określić mianem pierwszego na świecie internetowego wariografu. Następnie zaprojektowano grę online, w której gracze byli losowo przypisywani do roli „świętego” lub „grzesznika”. W eksperymencie wzięło udział 40 osób, które uczestniczyły w 80 rozgrywkach.

 

Inteligentny algorytm analizował wpisy osób z obu grup i wyróżnił konkretne słowa, które mogą decydować o tym, czy ktoś jest kłamcą. Program komputerowy ustalił, że kłamcy zwykle odpowiadają szybciej i używają słów, takich jak „zawsze” i „nigdy”. Z kolei osoby prawdomówne stosują sformułowania typu „zgadnij” i „być może” i potrzebują więcej czasu na odpowiedź.

Algorytm zwrócił również uwagę na krótkie przerwy pomiędzy reakcjami uczestników oraz pomiędzy pisanymi słowami. Osoby prawdomówne, jak wynika z tego badania, pisały zwykle nieco wolniej i dawały bardziej przemyślane odpowiedzi od kłamców.

 

Program wykorzystujący system uczenia maszynowego wykazał się bardzo wysoką skutecznością w odróżnianiu kłamców od osób prawdomównych. Podczas testów, wskaźnik dokładności wynosił od 85% do 100%, podczas gdy ludzie zwykle potrafią rozpoznawać oszustów z dokładnością około 50%.

 

Zespół naukowców zamierza rozwijać swój algorytm i testować go na większej liczbie uczestników. Niewykluczone, że tego typu wykrywacze kłamstw staną się w przyszłości częścią popularnych komunikatorów internetowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Program komputerowy ustalił,

Program komputerowy ustalił, że kłamcy zwykle odpowiadają szybciej i używają słów, takich jak „zawsze” i „nigdy”. Z kolei osoby prawdomówne stosują sformułowania typu „zgadnij” i „być może” i potrzebują więcej czasu na odpowiedź.

Widzę, że ów algorytm gotów jest postawić świat na głowie. Wyobrażam sobie, co byłoby, gdyby tak w sądzie czy na policji odpowidać na pytania tymi słowy. Co za bzdura!

Portret użytkownika Kwazar

Jeśli podłączymy ten

Jeśli podłączymy ten wykrywacz kłmstw do sieci to jestem pewnen,że większość tzw.zachodnich (czyli i naszych) portali informacyjnych z jedynie słusznym obglądem świata,popada jak kawki.

Portret użytkownika Laura

Bacuś, pewnie się cieszysz,

Bacuś, pewnie się cieszysz, że temat wykrywaczy się rozwija. Jak sprawdzą polityków na wykrywaczu klamst, to nikt nie zostanie. Potem powinni sprawdzić przedstawicieli różnych religii i w ten sposób pozbędziemy się dwóch największych plag ludzkości, czyli polityki i religii. A co zostanie? Zostanie zdrowy rozsądek uwolniony od systemu i świadomość serca  uwolniona od pseudo duchowych manipulantów.

Portret użytkownika Kwazar

Jak pozbędziemy się kłamców,

Jak pozbędziemy się kłamców, to jak piszesz "Zostanie zdrowy rozsądek uwolniony od systemu i świadomość serca  uwolniona od pseudo duchowych manipulantów" Fajne to, co piszesz ale.....Ja myślę, że potem będziemy mieli tylko jeszcze więcej pusto głupawej i jeszcze bardziej, całkiem zagubionej gawiedzi.Błędnym jest przekonanie ,że jeśli ja,ty i jeszcze paru innych, umie myśleć, to wszyscy też to potrafią.

Portret użytkownika baca

pewnie że sie idea rozwija

pewnie że sie idea rozwija ale czy zauważyłaś że wszystkie cechy prawdy i kłamstwa opisane w artykule są bardzo dokładnie zamienione miejscami?

te cechy rzekomego kłamstwa sa przecież cechami prawdomównych i na odwrót... wniosek jest taki ze ta pseudonaukowa dzicz sponsorująca te pseudobadania chce zrobić kłamliwy algorytm....

 

Portret użytkownika Laura

Oczywiście, że tak....prawda

Oczywiście, że tak....prawda nie wymaga zastanawiania się, jest mówiona spontanicznie bez stosowania pytań, jako odpowiedzi. Najlepszym wykrywaczem kłamstw jest świadomość człowieka....kłamstwo ma inną wibrację, więc doskonale wiem, kiedy kłamiesz )))))

Skomentuj