Stworzono pierwszy drukowany w 3D stek z antrykotu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ciągu zaledwie kilku lat dokonano wyraźnego postępu w wytwarzaniu żywności z drukarek 3D. Dawniej wydrukowanie kawałka soczystego mięsa było prawdziwym wyzwaniem. Dziś naukowcy potrafią wytwarzać w drukarkach 3D mięso, które wygląda jak prawdziwe.

Izraelska firma Aleph Farms we współpracy z Izraelskim Instytutem Technicznym Technion jako pierwsza na świecie wydrukowała gruby stek z antrykotu (oczywiście bez kości). Mięso powstało dzięki zastosowaniu nowej technologii biodruku 3D i jest bardziej złożone od produktu, który powstał w 2018 roku. Wtedy naukowcy stworzyli mięso, które jedynie przypominało stek pod względem struktury komórkowej.

 

Nowa technologia polega na drukowaniu żywych komórek, które następnie przechodzą przez proces inkubacji, aby uzyskać rozmiar, teksturę i właściwości prawdziwego steku. W ten sposób uzyskano kawałek mięsa, który pod wieloma względami przypomina naturalne.

Źródło: Aleph Farms

Firma Aleph Farms twierdzi, że nowa metoda drukowania umożliwia wytwarzanie dowolnego rodzaju mięsa. Co więcej, możliwe stało się nawet wydrukowanie mięsa dostosowanego do indywidualnych potrzeb – technologia pozwala między innymi dostosować zawartość tłuszczu, ilość kolagenu i tkanki łącznej.

 

Mimo nieustannej popularyzacji laboratoryjnego mięsa, Singapur jest jedynym krajem na świecie, który wyraził zgodę na dopuszczenie tych drukowanych tworów do ogólnej sprzedaży. Jednak wkrótce może się to zmienić – Aleph Farms nawiązała współpracę z japońską korporacją Mitsubishi, aby rozpocząć rozwój zakładów produkcyjnych i dystrybucyjnych w Japonii w ramach przygotowań do przyszłego dopuszczenia do sprzedaży.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Antrykod z 3D? Nigdy nie mów

Antrykod z 3D? Nigdy nie mów NIGDY. Najpierw trzeba to wszystko skosztować a popróbować.Gra jest warta świeczki.Im mniej przerobu niewinnych mięsa zwierząt tym lepiej. Odtąd przyjdzie kolej na posmakowanie skóry hodowców.Nie mam pojęcia czy to dobrze czy źle ale poprubóję.Dlaczego nie ?

Skomentuj