Stworzono okulary, które umożliwiają zobaczenie większej ilości kolorów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tetrachromacja jest rzadką chorobą u ludzi,która umożliwia zobaczenie znacznie więcej odcieni kolorów, niż jest w stanie dostrzec zdrowy człowiek. Zainspirowani tym faktem badacze opracowali specjalne okulary, które pozwalają identyfikować nowe kolor

Specjalne okulary zostały zaprojektowane przez zespół badawczy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison i mogą być stosowane między innymi do wykrywania podrobionych banknotów. Użytkownicy rozróżniają wiele odcieni koloru, który normalnie byłby uznany za identyczny.

Uważa się, że kobiety są bardziej narażone na tetrachromację od mężczyzn, ale dokładna liczba osób dotkniętych przez tę przypadłość nie jest znana. Szacunki wahają się od 3 do aż 50 % kobiet. Opracowane okulary działają poprzez odfiltrowanie różnych części światła niebieskiego, co oznacza, że każde oko widzi coś nieco innego, gdy patrzy na niebieskie przedmioty.

 

Subtelne różnice w kolorze stają się bardziej wyraźne, pozwalając noszącemu je zobaczyć. Uważa się, że nowa technika może być wykorzystywana także do identyfikacji kamuflażu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj