Stworzono nowy egzoszkielet, który ułatwia chodzenie i bieganie

Kategorie: 

Źródło: Wyss Institute

Naukowcy z Harvard's Wyss Institute opracowali egzoszkielet, który ułatwia chodzenie i bieganie. Kombinezon, który wygląda jak para szortów z mechanizmem przymocowanym w dolnej części pleców i linkami prowadzącymi do pasków na nogach, ma na celu wspomagać ruchy nóg i bioder.

Specjalny komputer wykrywa ruchy ciała użytkownika i określa zarówno rodzaj chodu (chodzenie lub bieganie), jak i fazę tego chodu, w której znajduje się obecnie noga. Dzięki temu noga wykonująca ruch zostaje odciążona, dzięki czemu postawienie kroku jest o wiele łatwiejsze.

 

Testy wykazują, że kombinezon zmniejszył obciążenie metaboliczne chodzenia o 9,3% i biegania o 4%. Mimo, że liczby te nie są ogromne, dają one nadzieję na stworzenie podobnych egzoszkieletów o większych możliwościach w przyszłości.

„Chociaż stwierdzone przez nas obniżenie metabolizmu jest niewielkie, nasze badanie pokazuje, że przenośne egzoszkielety mogą utorować drogę tym systemom, by stały się wszechobecne w naszym życiu.” – powiedział główny autor projektu Conor Walsh w komunikacie prasowym.

Całe urządzenie waży około 5 kilogramów, z czego większość obejmuje niewielki akumulator oraz silnik umieszczony na górze szortów. Dodatkowo mechanizm ten jest umieszczony w pobliżu środka masy ciała, dzięki czemu wydaje się lżejszy niż w rzeczywistości.

Projektem zainteresowało się wojsko amerykańskie. Podobny projekt został zainicjowany przez DARPA wiele lat temu i był realizowany w nieco innych formach. Ponadto, egzoszkielet mógłby znaleźć zastosowanie m. in. w medycynie. Obecnie naukowcy pracują nad ulepszeniem szortów i zmniejszeniem ich ciężaru, dzięki czemu urządzenie będzie wydajniejsze i bardziej intuicyjne.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj