Stworzono nowatorskie roboty-meduzy, które będą badać rafy koralowe

Kategorie: 

Źródło: FLORIDA ATLANTIC UNIVERSITY, YouTube/Unique canal

Grupa meduz-robotów została zaprojektowana do monitorowania delikatnych ekosystemów, w tym raf koralowych. Podwodne drony stworzyli inżynierowie z Florida Atlantic University. Roboty poruszają się dzięki pierścieniom imitującym macki.

Według prof. Erika Engeberga z Florida Atlantic University projekt ma być przyjazny dla środowiska dzięki minimalnej ingerencji technologii. „Używane dotychczas niewielkie łodzie podwodne używają śmigieł do poruszania się, a to może uszkadzać delikatną rafę koralową. Nowatorskie mini-roboty mogą temu zapobiec dzięki swojej niekonwencjonalnej budowie.”

Roboty używają ośmiu silikonowych gumowych macek napędzanych pompami hydraulicznymi do poruszania się. Woda wpływa do macek, napełniając je, po czym zostaje wypompowana. Tworzy to pulsacyjny ruch przypominający sposób, w jaki poruszają się meduzy.

 

Zdaniem prof. Johna Turnera, biologa morskiego z Uniwersytetu w Bangor, oparcie projektu robota na prawdziwym organizmie jest strzałem w dziesiątkę. Pulsacyjny ruch robotów może przysparzać nieco kłopotów przy nagrywaniu wideo lub dźwięki, jednak sprawdzi się doskonale do obserwacji raf koralowych z bliska.

 

Problemem okazało się podobieństwo robotów do morskich stworzeń. Zdaniem naukowców, drony mogą zostać połknięte przez większe stworzenia takie jak żółwie czy ssaki morskie. Obecnie projektanci pracują nad dodaniem sygnału dźwiękowego, który odstraszałby potencjalne drapieżniki.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika ascendant 149

Otaczająca nas natura to

Otaczająca nas natura to pozostałości po innej wysoko rozwiniętej cywilizacji. Niestety nie zostawili nam urządzeń do odczytu informacji pochodzących od tej natury :-), lub też, jesli to człowiek jest tym odbiornikiem, to "ktoś" celowo zakłuca sygnał. Ale przyznać należy, że stworzyli coś unikatowego w skali kosmosu ;-).

Skomentuj