Stworzono nogi robota wzorowane na strusiu, które zużywają znacznie mniej energii do biegania

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Zrobotyzowane nogi o niekonwencjonalnej konstrukcji inspirowanej strusiem emu mogą działać o 300 procent wydajniej niż te same urządzenia zbudowane w tradycyjny sposób. Technologia ta mogłaby być wykorzystywana w protezach i egzoszkieletach.

Alexander Badri-Sprovitz z Instytutu Systemów Inteligentnych Maxa Plancka w Stuttgarcie w Niemczech wraz z kolegami porzucili konwencjonalne podejście, w którym każdy przegub kończyny robota ma jeden siłownik do rozprężania i jeden do ściskania. Zamiast tego ich BirdBot wykorzystuje tylko dwa silniki w każdej wydrukowanej 3D nodze i długie sztuczne ścięgna, które obejmują więcej niż jeden staw, naśladując anatomię niektórych ptaków, które straciły zdolność do latania i zamiast tego ewoluowały, aby skutecznie biegać po ziemi.

 

Używa się tylko dwóch siłowników, jednego do poruszania nogą do przodu i do tyłu, a drugiego do jej podnoszenia. Zazwyczaj w robotyce dąży się do wzrostu wydajności tylko o około 10 procent, ale zaobserwowano 300-procentowy wzrost

.

Silniki ciągną za ścięgna. Energia jest magazynowana w sprężynie, gdy jest ściśnięta i uwalniana, gdy każda stopa uderza o podłogę, pomagając w napędzaniu robota do przodu. Jeśli usuniesz z systemu wiele siłowników, czujników i elektroniki, robot stanie się łatwiejszy i tańszy w produkcji. Może również stać pionowo bez zużywania energii.

 

Podczas testów na bieżni BirdBot osiągnął prędkość 75 centymetrów na sekundę. Obecnie do utrzymania robota poruszającego się w linii prostej potrzebne są prowadnice, ale naukowcy skupili się na wydajności, a nie równowadze.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Skomentuj