Stworzono interfejs mózg-komputer, który przetwarza myśli na tekst

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowce stworzyli nowatorski interfejs mózg-komputer, który może bezpośrednio przetwarzać fale mózgowe na tekst. System może zamieniać aktywność neuronową na tekst, przy czym współczynnik błędu wynosi jedynie 3%, czyli mniej więcej tyle, ile w przypadku profesjonalnej transkrypcji mowy.


Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco zaprojektowali grupę sztucznych sieci neuronowych (zestaw algorytmów wzorowanych na funkcji ludzkiego mózgu) w celu powiązania sygnałów neuronowych z konkretnymi słowami.


Naukowcy zbadali cztery osoby posiadające specjalne elektrody wewnątrzczaszkowe, które monitorują aktywność elektryczną mózgu. Badani czytali teksty na głos, a w tym samym czasie rejestrowano ich aktywność neuronową. Następnie sieć wykorzystała te informacje, aby dowiedzieć się, jaka aktywność neuronowa może być związana z cechami mowy, takimi jak samogłoski lub spółgłoski. Poszukiwano także pewnych sekwencji – jakie typy słów mogą następować po sobie oraz w jaki sposób są zbudowane zdania.


Po pewnym czasie sieć neuronowa mogła z powodzeniem przetwarzać myśli na mowę ze wskaźnikiem błędów wynoszącym zaledwie 3 procent. Chociaż obecnie sztuczna inteligencja obsługuje tylko pojedyncze zdania w zestawie do 250 słów, ten niski poziom błedu jest imponujący, biorąc pod uwagę, że transkrypcja mowy na poziomie profesjonalnym wynosi około 5%.

 
Wciąż jednak system posiada pewien margines błędu, który utrudnia poprawne komunikowanie się. Naukowcy mają nadzieję, że rozwiną swoje badania, jednak na razie uważają, że minie trochę czasu, zanim technologia stanie się dostępna do powszechnego użytku.

 

Artykuł pochodzi z portalu

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Myśli potrafią przechwytywać

Myśli potrafią przechwytywać a nie potrafią wirusa wyleczyć?  Ten Babilon to jedna wielka mistyfikacja. Zastanawiające jest to, że jak szukasz na allegro butów to za chwilę wszędzie w reklamach na każdym portalu wyskakują ci propozycje butów. To jest manipulacja i działanie sztucznej inteligencji oraz udostępianie danych. Zapewne wiele razy na udostępnianie swoich danych wyraziliśmy nieświadomie zgodę ale przepisy powinny być czytelne a nie ukryte malutkim drukiem. Ten świat zaczyna tak obciążać nasze psychiki, że te psychiki zaczynają siadać. Ehhh. Chciałbym być wiecznym dzieckiem.  

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Neurolog

Już wiem! Miałeś zabieg

Już wiem! Miałeś zabieg podcięcia spoidła wielkiego, mające na celu utrudnienie komunikacji między lewą i prawą półkulą mózgową, skutkujące słabszymi atakami epilepsji. Po takim zabiegu pacjenci mówią logicznie i rozsądnie a za chwilę chrzanią dyrdymały. 

Portret użytkownika Defqon 1

Musisz wplątywać zawsze

Musisz wplątywać zawsze jezusa i resztę ? Zobacz ile czasu byś zaoszczędził, jak byś nie pisał o tym, abyśmy modlili się do nich wszystkich. Ile czasu byś mógł spędzić więcej z rodziną, jak byś nie napisał tych kilku zdań o modlitwie Smile

Księża latają po mieście ze swoją szopką ,modlącs próbując wygonić wirusa, i jakoś to nie działa. 

Ale jak już w końcu wirus wycofa się, kto będzie mówił że to jego zasługa ? Księża ? Może władza ? Czy Ty, bo się też modliłeś?

Skomentuj