Stworzono gigantyczną sieć, która ma oczyścić Wielką Pacyficzną Wyspę Śmieci

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Plastikowe odpady w oceanach stają się plagą dzisiejszych czasów. Nic dziwnego, że powstają kolejne inicjatywy zmierzające do przeciwdziałania rosnącej górze plastikowych śmieci w habitacie morskim. Jednym z pomysłów na wyławianie plastiku jest długa na ponad 600 metrów rura, połączona z ogromną siecią, która została już zainstalowana na Oceanie Spokojnym, gdzie niebawem rozpocznie sprzątanie odpadów.

Już wkrótce rozpoczną się prace polegające na oczyszczeniu tzw. Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci, zlokalizowanej pomiędzy Kalifornią a Hawajami. Za operację usunięcia plastikowych odpadów i innych śmieci odpowiedzialne jest holenderskie przedsiębiorstwo Ocean Cleanup Foundation.

 

Rura w kształcie litery U została połączona z siatką o głębokości 3 metrów. Jak informuje CNN, rura jest zdalnie sterowana i wyposażona w system nawigacji oraz receptory satelitarne do komunikacji z pobliskimi łodziami.

Źródło: Twitter/The Ocean Cleanup

Co kilka miesięcy nagromadzony w sieci plastik będzie ładowany na łódź, a następnie przewożony na suchy ląd. Ocean Cleanup zapowiedziało, że odpady zostaną poddane recyklingowi. 

 

Na początku bieżącego miesiąca przedsiębiorstwo przeprowadziło ostatnią serię testów, aby zapewnić prawidłowe rozmieszczenie systemu na Oceanie Spokojnym i dostosować się do zmiennych prądów wodnych i wiatru. Firma ma nadzieję, że ich działania będą rozwiązaniem problemu zanieczyszczeń akwenów wodnych. Szacuje się, że około 8 milionów ton odpadów każdego roku trafia do oceanów.

 

Ocean Cleanup za cel postawiło sobie zmniejszenie o połowę Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci w ciągu następnych 5 lat oraz usunięcie 90% plastikowych odpadów na całym świecie do 2040 roku. Czas pokaże, czy inicjatywa przyniesie zakładane rezultaty.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika uuftd

przeciez plastic to pochodna

przeciez plastic to pochodna ropy naftowej. jest technologia przetwarzania plastiku na paliwo. dziwie sie ze jeszcze amerykanie nie ogłosili tej pływajacej wyspy smieci swoim stanem i nie wprowadzili tam demokracji...

Skomentuj