Stworzono elastycznego, pływającego robota

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Stworzono robota naśladującego płaszczkę, który nie posiada ani silnika, ani turbiny. Jego elastyczne struktury mają być bardziej ekonomiczne i bezpieczne dla badań bezzałogowych łodzi podwodnych, które będą w stanie badać szczątki statków oraz raf koralowych, a także sporządzania map dna morskiego.

 

Innowacyjny robot ma kształt niewielkiego stoku o wadze 90 gramów, długości 18,5 centymetra i rozpiętości „skrzydeł” 20 centymetrów. Akumulator litowy wystarcza na trzy godziny ciągłego pływania. To właśnie akumulator i parę elektromagnesów napędzających ogon są jedynymi twardymi częściami urządzenia.

 

Mięśnie przezroczystego robota są wykonane z miękkiego elastomeru dielektrycznego, który zmienia kształt w zależności od napięcia. To pozwala poruszać się skrzydłom i poruszać się robotowi w wodzie z prędkości 6 centymetrów na sekundę.

Robot może zostać wyposażony w miniaturową kamerę wideo i unosić się na wodzie, której temperatura wynosi od 0,4 do 74 stopni Celsjusza. Chińskim inżynierom udało się osiągnąć wysoką miniaturyzację budowy robota oraz jego długi czas pracy bez konieczności ładowania, za pomocą oryginalnego rozwiązania. Zamiast pełnej szczelności podzespołów elektrycznych, zastosowano napływającą wodę jako jedną z elektrod obwodu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Skomentuj