Stworzono biodrukarkę, która wytwarza ludzką skórę

Kategorie: 

Źródło: WFIRM

Drukarki 3D posiadają bardzo wiele zastosowań. Można je np. wykorzystać w medycynie. Naukowcy z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) opracowali biodrukarkę, która wytwarza skórę i nanosi je bezpośrednio na rany.

 

Prace nad drukarkami tworzącymi ludzką skórę trwają od lat. W 2014 roku powstał prototyp maszyny, produkującej duże płaty skóry, które można dowolnie wycinać i wszczepiać pacjentom. Technologia ewoluowała – w kolejnych latach zademonstrowano poręczne urządzenie, działające niczym dozownik do taśmy klejącej.

 

Tymczasem naukowcy z instytutu WFIRM opracowali urządzenie, które stanowi połączenie wyżej wymienionych. Nowa biodrukarka nie jest już tak poręczna, ale można ją łatwo przenosić.

Źródło: 123rf.com

Urządzenie wykorzystuje „tusz”, który wykonuje się z komórek pacjenta. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko odrzutu. Po pobraniu próbki skóry od pacjenta, naukowcy mogą odizolować dwa typy komórek – fibroblasty i keratynocyty, a następnie wyhodować ich większą ilość i wymieszać z hydrożelem.

 

Biodrukarka korzysta ze skanera laserowego 3D, aby stworzyć obraz rany, a następnie wypełnia ją fibroblastami i keratynocytami. Eksperymenty na myszach wykazały, że metoda jest skuteczna w leczeniu głębokich ran. Kolejnym krokiem będą testy kliniczne. Biodrukarka pomoże między innymi w leczeniu oparzeń i ran, które nie goją się samodzielnie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika PiotrSSS

Ale czy taka skóra "naprawdę"

Ale czy taka skóra "naprawdę" będzie się nadawała do przeszczepów?

Czy będzie się regenerować (czy nowotworować), czy kolorystycznie będzie pasować?

Bo może ten produkt i będzie skóro podobny, ale sama skóra to organ, więc ma wiele zadań do spełnienia np Termoregulacja organizmu (pocenie się), Opalanie się, Porost włosów, Regeneracja ran i zabliźnianie się, itd.

Na pewno jest to lepsze dla ludzi mocno oszpeconych, bo na razie alternatywą jest skóra z... tyłu nogi? (pleców? czy coś).

Portret użytkownika U_P_Adlina

Zapomniałeś o silnikach

Zapomniałeś o silnikach rakietowych wielonickowcu od tymy, dzięki którym uSSman ma w ogóle cokolwiek wspólnego z kosmosem, hehehehe! 
A swoją drogą, pewnie za chwilę pojawią się twoi koledzy od tymy i zaczną płakać, że na tym portalu tylko się gada o Rosji, buhahahahahaha! 
Leczcie się bander-ukry, bo cierpicie na rusofobiczne porażenie mózgowe, które każe wam pod takim jak ten tematem bredzić o Rosji i Putinie, hehehehehe! Do cyrku ukro-klowny.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj