Stwierdzono spadek plonów ryżu z powodu zmian klimatu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Zmiany klimatu, którym towarzyszy wzrost stężenia dwutlenku węgla, mogą prowadzić do niedoboru fosforu i w konsekwencji niższych plonów w krajach ubogich. Zostało to odkryte przez naukowców z Auburn University w Montgomery, którzy opublikowali artykuł w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

 

Naukowcy przeprowadzili dwa długoterminowe eksperymenty FACE polegające na swobodnym wzbogacaniu dwutlenku węgla w powietrzu, ​​trwające dziewięć i 15 lat, aby wzbogacić warunki atmosferyczne, w których rośnie ryż, w dwutlenek węgla. Chociaż nie zaobserwowano żadnych zmian w pierwszym roku prób, dostępny fosfor w glebie zmniejszył się o ponad 20 procent pod koniec prób (odpowiednio 26,9 procent i 21,0 procent w ciągu 15 i 9 lat).

 

Spadek zawartości fosforu można tłumaczyć powstawaniem w glebie fosforu organicznego, który nie zawsze jest dostępny dla roślin, a także jego zwiększonym usuwaniem podczas zbioru. Zwiększenie konwersji fosforu biologicznego, biochemicznego i chemicznego do fosforu dostępnego dla roślin w warunkach zmian antropogenicznych nie jest wystarczające, aby zrekompensować niedobór występujący podczas długotrwałego narażenia na podwyższone stężenie dwutlenku węgla.

 

Wyniki badań są niepokojące, biorąc pod uwagę trwające antropogeniczne emisje dwutlenku węgla do atmosfery i przewidywany wzrost stężenia węgla w atmosferze w przyszłości.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Swięta Prawda. Z powodu

Swięta Prawda. Z powodu rozlicznych opłat (związanych z ratowaniem klimatu), rolników w biednych krajach - nie stać na zakup suferfosfatu. I stąd ta zniżka plonów. Naszych rolników (dodatkowo), nie stać na zakup saletry, oraz soli potasowej. - bo nie mogą sprzedać plonów, gdyż magazyny pełne - ukraińskiej pszenicy. Pierwotnie miała być dostarczona - głodującym ludom afrykańskim (ale chyba wymarły - i stąd nadwyżki)

Portret użytkownika euklide⁣s

Ten nowy admin ma problemy z

Ten nowy admin ma problemy z językiem polskim. Zaś para-naukowe prostytutki czego to już nie wymyślą.... Staną na głowie by udowodnić, że białe jest czarne, a czarne jest białe. Więcej CO2 to większe plony i możliwość wyżywienia populacji, co obserwujemy od początku rewolucji przemysłowej. W przeszłości w atmosferze było jeszcze więcej CO2 i to znacznie, a życie na planecie kwitło, wręcz eksplodowało i żadnemu stworzeniu nie brakowało fosforu ani innych pierwiastków Smile

Trzeba z tej planety usunąć pasożyty i ten dziwny, obcy, pozaziemski element.

Portret użytkownika Feliks

No i co z tego? Może za to

No i co z tego? Może za to coś innego zwyżkuje. Jakaś inna roślina czuje się lepiej w ocieplającym się klimacie ( zakładając że się klimat faktycznie ociepla). Nawet niech się i ociepla a czy to z powodu człowieka to nie wiadomo-raczej nie. Przecież truizmem jest opowiadać że nawet na przestrzeni 1000 lat klimat w Europie byl różny-różnisty. Raz trochę zimniej - raz trochę cieplej. Przecież to słońce jest głównym grzejnikiem ziemi? Niech tylko tam trochę mniej grzeje to i tu zimniej. Jak tam lepiej grzeje to i tu lepiej grzeje.PS. A ile z powodu ocieplenia ( daj Boże!) w Rosji ziemi uprawnej przybędzie? Miodzio. Rosja z natury jest zimna, ale jak faktycznie przyjdzie ocieplenie to dużo terenów się uzyska do uprawy. A daj Panie Boże żeby tak było!

Skomentuj