Kategorie:
Zmiany klimatu, którym towarzyszy wzrost stężenia dwutlenku węgla, mogą prowadzić do niedoboru fosforu i w konsekwencji niższych plonów w krajach ubogich. Zostało to odkryte przez naukowców z Auburn University w Montgomery, którzy opublikowali artykuł w czasopiśmie Nature Geoscience.
Naukowcy przeprowadzili dwa długoterminowe eksperymenty FACE polegające na swobodnym wzbogacaniu dwutlenku węgla w powietrzu, trwające dziewięć i 15 lat, aby wzbogacić warunki atmosferyczne, w których rośnie ryż, w dwutlenek węgla. Chociaż nie zaobserwowano żadnych zmian w pierwszym roku prób, dostępny fosfor w glebie zmniejszył się o ponad 20 procent pod koniec prób (odpowiednio 26,9 procent i 21,0 procent w ciągu 15 i 9 lat).
Spadek zawartości fosforu można tłumaczyć powstawaniem w glebie fosforu organicznego, który nie zawsze jest dostępny dla roślin, a także jego zwiększonym usuwaniem podczas zbioru. Zwiększenie konwersji fosforu biologicznego, biochemicznego i chemicznego do fosforu dostępnego dla roślin w warunkach zmian antropogenicznych nie jest wystarczające, aby zrekompensować niedobór występujący podczas długotrwałego narażenia na podwyższone stężenie dwutlenku węgla.
Wyniki badań są niepokojące, biorąc pod uwagę trwające antropogeniczne emisje dwutlenku węgla do atmosfery i przewidywany wzrost stężenia węgla w atmosferze w przyszłości.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Psalm 18.29 „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje
Skomentuj