Strumień lawy z wulkanu Pacaya dotarł do zamieszkałych obszarów Gwatemali

Kategorie: 

Źródło: @CCentaury (Twitter)

Aktywność Wulkanu Pacaya w Gwatemali utrzymuje się na wysokim poziomie. Kolumny popiołu osiągają tam wysokość 3 km i i przemieszczają się aż na 7 km. Jakby tego było mało, 29 marca strumień lawy dotarł do zamieszkanych obszarów.


Lawa dotarła do plantacji kawy i pochłonęła opuszczony dom w pobliżu wioski El Patrocinio. Strumienie lawy na zachodniej flance wulkanu, są wciąż zasilane i osiągnęły już długość 2850 metrów. Stacje sejsmiczne INSIVUMEH, rejestrują ciągłe wstrząsy związane ze wzrostem magmy, a także ciągłe odgazowywanie w kraterze. Niebezpieczny strumień lawy przemieszcza się obecnie z prędkością 50-60 metrów na dzień, wulkanolodzy obawiają się, że w miarę upływu czasu może pojawić się więcej strumieni lawy.Źródło: @CCentaury (Twitter)

Społeczności otaczające wulkan Pacaya mają swoje plany reagowania na podobne zagrożenie. Zostały one zresztą zaktualizowane w zeszłym roku, a Gwatemalskie władze przeprowadziły tam stosowne ćwiczenia i symulacje. 72-godzinny plecak dla każdego członka rodziny, a także zestaw ratunkowy dla zwierząt domowych i zwierząt hodowlanych to podstawa życia u podnóża wulkanu.


Źródło: Copernicus EU / Sentinel-2, TW

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nie ma tego złego itd....

Nie ma tego złego itd.... wulkan coś zabrał ale i coś dał ... a dał żyzność ziemi , to dlatego od setek lat ludzie choć świadomi zagrożenia życia u ich podnóża wciąż chętnie w dolinach wulkanicznych pomieszkują - bo nie ma żyźniejszych gleb niż wulkaniczne ! Erupcja ustanie , powróci roślinność a potem znowu zacznie się fiesta ! 

Skomentuj