Struktura energetyczna poza heliosferą jest zaskakująca

Kategorie: 

Satelita IBEX - źródło: NASA

Ludzkość od dawna zastanawiała się jakie warunki panują poza heliosferą, czyli ochronnym polem magnetycznym emitowanym przez Słońce. Problem polegał na tym, że gdy siedzi się wewnątrz trudno zmierzyć energie na zewnątrz. W tym celu NASA zbudowała satelitę IBEX (Interstellar Boundary Explorer), który jest na orbicie od 2008 roku. To, co udało mu się zebrać rzuca nieco światła na niektóe astronomiczne problemy.

 

Satelita IBEX pomógł naukowcom w wykonaniu map promieniowania kosmicznego i energii znajdujących się poza heliosferą. Dotychczas tylko Voyager 1 zdołał opuścić ten region, ale wyrokowanie na temat warunków w przestrzeni międzygwiezdnej na podstawie pomiarów tylko w jednym kierunku jest praktycznie niemożliwe. Dzięki IBEX, już w 2009 roku, odkryto dziwną wstęgę energii na skraju naszego Układu Słonecznego.

 

Heliosfera powstaje, jako stały strumień cząstek emitowanych ze Słońca w postaci wiatru słonecznego przepływającego na zewnątrz we wszystkich kierunkach. W pewnym momencie zwalnia ona, aby zrównoważyć ciśnienie z wiatrem międzygwiezdnym. IBEX znajduje się na orbicie okołoziemskiej i wyłapuje subtelne sygnały będące rezultatem interakcji pola zewnętrznego i naszej heliosfery.

Wstęga energii wokół heliosfery - Źródło: NASA / IBEX / UNH

Dane zbierano w ciągu ostatnich pięciu lat. Dzięki obserwacji promieniowania kosmicznego wykonano model obrazujący systemu pól magnetycznych, który nas otacza. Zaprezentowano też model wskazujący na to jak mogą być one odkształcane w wyniku oddziaływania heliosfery. Obserwacje wskazują na to, że otacza nas pole magnetyczne, które jest niemal prostopadle do ruchu naszego Układu Słonecznego przez Galaktykę.

Źródło: NASA / IBEX / UNH

Oprócz tego udało się rzucić światło na inną tajemnicę. Dzięki IBEX może uda się ustalić dlaczego mierzymy więcej przychodzących wysokoenergetycznych promieni kosmicznych tylko po jednej stronie Słońca. Dzieje się to konkretnie po tylnej stronie heliosfery.

Źródło: NASA / IBEX / UNH

Uczeni zaproponowali wyjaśnienie, wedle którego odpowiada za to wydłużona heliopauza, obszar fali uderzeniowej przed poruszającym się układem ze Słońcem. Według wstępnych ustaleń mierzy ona aż na 3 000 000 000 000 km. To właśnie obszar oddzielający plazmę międzygwiezdną i słoneczną może mieć wpływ na transport wysokoenergetycznych promieni kosmicznych w jednym tylko kierunku wokół naszego układu.

 

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu astronomicznego - tylkoastronomia.pl

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Antypedał

Bo to jest strona tego

Bo to jest strona tego oszołoma o wyglądzie jednostrzałowca.
Poczytaj sobie inne medium tam ten wichrzyciel i prymitywny rasista choduje sobie podobnych pasożytów umysłowych. To jest tylko jeden przykład to jest tuba faszystowska.
 
PS HUJ ci w dupę twórco tej strony o niskiej świadomości
i innch sponsorownaych przez kolor gówniany. Przetykane gównem newsy.

Portret użytkownika zulus

Koochany, napisz proszę, jaki

Koochany, napisz proszę, jaki masz problem z głową, a wspólnie postaramy się coś zaradzić. Wszystko będzie dobrze, dziecko, tylko przestań się bać i opowiedz nam coś o sobie, czy mama Cię bije, pani od muzyki dała jedynkę, wesprzemy Cię dobrym słowem w potrzebie.

Portret użytkownika koszer umysłów.

Proponuję odwrócic uwagę do

Proponuję odwrócic uwagę do zdarzeń w Polsce:

"Skandal w Warszawie. Polacy eksmitowani z centrum stolicy, ich miejsce zajmie żydowski kibuc


| Jessica Zaleski, sob., 07/27/2013 - 23:44
 Prawdziwy skandal w Warszawie. Eksmitowano mieszkańców trzydziestu drewnianych domków fińskich, których osiedle znajdowało się niedaleko sejmu. Jedną z eksmitowanych osób jest 75-letnia aktorka Barbara Wrzesińska, od lat mieszkała w drewnianym domku w Warszawie.

Jak donosiły media na tym terenie miał powstać nowoczesny apartament. I niby to nie dziwiło, bo to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Warszawie, w niezwykle spokojnej i zielonej enklawie. Okazuje się jednak, że miejsce po eksmitowanych Polakach zajmą Żydzi. Teren i domki przekazano im nieodpłatnie.
W oczyszczonych z Polaków budynkach „powstanie kibuc z warsztatem stolarskim i ogródkiem. Młodzi Żydzi będą w nim przygotowywać sie do "życia w mieście"”. Jednym z inicjatorów przedsięwzięcia jest Jan Śpiewak z Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej - można przeczytać na stronie gazeta.pl.
- Czerpiemy z lewicowej idei życia we wspólnocie, z idei ruchu syjonistycznego w Polsce. Przed wojną eksperymentalny kibuc istniał na Grochowie. Żydzi uczyli się tam pracy wytwórczej, roli. U nas będziemy prowadzić warsztat stolarski z użyciem tradycyjnych technik bez gwoździ. Będziemy uprawiać ogródek warzywny. Wielkich plonów może nie będzie, bo już jest późno, ale jakieś zioła na pewno wyrosną - stwierdza. I dodaje: - Chcemy też prowadzić dialog o tym, jakim miejscem ma być Jazdów - mówi Jan Śpiewak z Żydowskiej Ogólnopolskiej Organizacji Młodzieżowej..."

Portret użytkownika olo manolo

Pisalem ci juz - sprawdz te

Pisalem ci juz - sprawdz te informacje bo siejesz propagande.

Eksmisji nie bylo bo w tych domkach sa rozne organizacje i wydarzenia kulturalne.

Kibuc ma byc w jednym domku, nikogo nie wyrzucono.

Specjalne ktos to naglasnia a ty prowokacyjnie powtarzasz. Potem zydzi beda mieli pretekst by nas oskarzac o antysemityzm.

Portret użytkownika euklides

Twoim, twoim. To zasługa

Twoim, twoim. To zasługa socjalizmu i lewicowego podejścia, gdzie nikt nie liczy się z własnością. W libertarianizmie nie można by sobie tak po prostu kogoś eksmitować, no, ale Polacy widać lubią być traktowani jak bydełko.

Strony

Skomentuj