Strefa subdukcji Cascadia może wyzwolić tsunami, które zagrozi USA, Kanadzie i Japonii

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej znajduje się obszar aktywny sejsmicznie, który może wywołać tsunami porównywalne do tego z Japonii w marcu 2011 roku. To strefa subdukcji Cascadia, która jest usytuowana w okolicy wyspy Vancouver.

 

Wielkie trzęsienie ziemi, jakie miało tam miejsce 26 stycznia 1700 roku, miało magnitudę ponad 9,2 stopni w skali Richtera. Wtedy nawet kroniki japońskie donosiły o wielkim tsunami, które zniszczyło setki wiosek i zabiło tysiące wieśniaków i rybaków.

 

Dopiero niedawno specjaliści powiązali dane z kronik japońskich, z ustnymi przekazami rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Japończycy donosili o tsunami bez trzęsienia ziemi, co było dla nich szczególnie zaskakujące. Z kolei Indianie wspominali potężne trzęsienie ziemi, które spowodowało rozlanie się oceanu daleko w ląd.

Źródło: USGS

Niewątpliwie strefa subdukcji Cascadia jest obszarem potencjalnie groźnym. Naprężenia kumulują się tam już kilkaset lat i nieuchronnie zbliża się czas kolejnego wielkiego trzęsienia ziemi. Nie można też powiedzieć, że nie ma tam dużej aktywności w naszych czasach, bo mniejsze trzęsienia ziemi zdarzają się tam niemal codziennie.

 

Amerykańska agencja NOAA przygotowała nawet symulację pokazującą propagację fal tsunami wygenerowanych w strefie subdukcji Cascadia na całym Oceanie Spokojnym. Jak widać był to gwałtowny proces o dużej sile niszczącej.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj