Straż graniczna USA sprawdza Facebooka cudzoziemców, aby ustalić ich poglądy polityczne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Pracownicy straży granicznej Stanów Zjednoczonych sprawdzają konta przybyszów na Facebooku, aby ustalić ich poglądy polityczne, zanim zostaną wpuszczeni do kraju.

Prawnik z Houston, Mana Yegani powiedział, że kilku posiadaczy zielonej karty, którzy mają prawo do mieszkania i pracy w USA, zostało zatrzymanych przez strażników na amerykańskich lotniskach, kilka godzin po tym, jak prezydent Donald Trump podpisał dekret o zakazie przekraczania granic przez imigrantów z siedmiu krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Zakaz dotyczy podróżnych z takich krajów jak: Iran, Irak, Libia, Somalia, Sudan, Syria i Jemen.

 

Pani Yegani, która współpracuje z Amerykańskim Stowarzyszeniem Prawników ds. Imigracji (American Lawyers Imigration Association, w skrócie ALIA) przyznała, że ona i jej koledzy przez całą noc odbierali telefony od osób zatrzymanych przed wjazdem do USA, którym rozkazano powrócić do krajów muzułmańskich. W jednym z przypadków Sudańczyk, studiujący na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, który mieszka w USA od 22 lat, został zatrzymany na pięć godzin w Nowym Jorku, natomiast w innym mężczyźnie mającemu podwójne obywatelstwo (Kanady i Iranu) nie pozwolono wsiąść na samolot w Ottawie.

ALIA poinformowała też, że straże graniczne zostały zobligowane do sprawdzania kont na serwisach społecznościowych, w celu sprawdzenia poglądów politycznych danej osoby, zanim może ona zostać wpuszczona na terytorium USA. Kilka organizacji chroniących interesy imigrantów złożyło pozew sądowy, w imieniu dwóch irackich mężczyzn. W uzasadnieniu podano, że obaj mieli aktualne wizy, pozwalające na wjazd do Stanów Zjednoczonych, ale zostali zatrzymani na lotnisku w Nowym Jorku kilka godzin po tym, jak Trump podpisał dekret.

 

Decyzją nowego prezydenta, uchodźcom z Syrii zakazano wjazdu do kraju na czas nieokreślony, natomiast obywatelom z sześciu innych państw, które znalazły się na liście zakazano wjazdu przez następne 90 dni.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Oni sami mają takie gangi

Oni sami mają takie gangi Meksykańskie, że isis to pestka w porównaniu z nimi.Tylko pytanie jest, jeżeli Stany umywają ręce, to czy na coś się szykują.Co wybuchnie w Europie, i na wszelki wypadek, żeby nie doszło to do nich? Oficjalnie jest 1,5 miliona ukrów w Polsce.a nie oficjalnie, czyli bardziej prawdziwe 2 miliony.Do lata tego roku przybędzie ich do 20 milionów.Ja robie zapasy  żywności itp.Tak na wszelki wypadek.

kolo21

Portret użytkownika ciekawskiBrat

<p>To chyba dobrze.</p>

<p>To chyba dobrze.</p>

<p>Jeśli już po stronie startowej facebook'a widać ich "poglądy" to ja nie chciałbym wpuszczać takich terrorystów do mojego kraju.</p>

<p>Lajkowanie postów typu "Transmitowany gwałt w Szwecji" lub "murder all how insult islam" to powinno ich zbanować od podróży do cywilizowanych krajów.</p>

Skomentuj