Stratolaunch to największy samolot na świecie, przeznaczony do wynoszenia satelitów na orbitę

Kategorie: 

Źródło: Stratolaunch Systems

Gigantyczny samolot Stratolaunch po raz pierwszy opuścił hangar w porcie kosmicznym Mojave w Kalifornii. Paul Allen, współzałożyciel Microsoftu oraz właściciel firmy Stratolaunch Systems ujawnił światu maszynę, nad którą pracował od 2011 roku.

 

Stratolaunch posiada rozpiętość skrzydeł 117 metrów i jest obecnie największym samolotem na świecie. Posiada 28 kół i napędzany jest 6 silnikami firmy Pratt & Whitney, które stosowane są przez samoloty Boeing 747. Jego masa wynosi ponad 225 ton, lecz po załadunku może ważyć maksymalnie 590 ton. Jego zasięg operacyjny ma wynosić 3700 kilometrów. Stratolaunch przypomina dwa połączone ze sobą zmodyfikowane Boeingi.

Ta ogromna maszyna będzie służyła jako latająca wyrzutnia satelitów. Dzięki niej uda się ograniczyć koszta związane z odpalaniem rakiet w przestrzeń kosmiczną z powierzchni Ziemi - czynność ta wymaga bardzo dużej ilości paliwa.

Pierwszym klientem firmy Stratolaunch Systems będzie prywatna firma kosmiczna Orbital ATK, która z pomocą ogromnego samolotu Stratolaunch wyniesie kilka rakiet Pegasus XL, przeznaczonych do wynoszenia satelitów o masie do 443 kilogramów na niską orbitę okołoziemską.

W pierwszej kolejności samolot musi przejść przez szereg testów na lądzie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z obecnym planem to pierwszy lot demonstracyjny może odbyć się już w 2019 roku. Stratolaunch ma zrewolucjonizować transport ładunków na orbitę.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika am

Rosja już dawno miała taki

Rosja już dawno miała taki sprzęt. Rusłan An225 był przeznaczony do wynoszenia orbitera w przestrzeń kosmiczną. Brawo usmańskie gamonie takie coś to Rosja miała w 88 a wy obsrańce bez nazistów[ bo już wymarli] zostaliście w czarnej d...e. Oto zacofana usrańska ameryka.

Skomentuj