Strajk kierowców w Brazylii przerodził się w protest antyrządowy. Ludzie domagają się przewrotu wojskowego

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Kierowcy ciężarówek kontynuują strajk, choć rząd zgodził się obniżyć nieco cenę paliwa na okres 60 dni. Protest sparaliżował całą Brazylię i wyrządził ogromne szkody tamtejszej gospodarce. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić, a tymczasem coraz więcej ludzi domaga się przewrotu wojskowego.

 

Strajk wciąż kontynuowany jest przez setki kierowców ciężarówek, którzy blokują ulice między innymi w mieście portowym Santos i w pobliżu Rio de Janeiro. Protestujący twierdzą, że tymczasowe obniżenie cen paliwa to za mało i zaczynają wymieniać wszystkie problemy, które trapią państwo. Wśród nich są także zwolennicy dyktatury wojskowej, który wzywają armię, aby ta obaliła obecny rząd.

 

Wielki strajk kierowców ciężarówek rozpoczął się 21 maja. Gospodarka Brazylii liczy teraz straty, które są ogromne. Ze względu na zastój w transporcie podjęto decyzję o uśmierceniu około 70 milionów kurczaków, dla których zabrakło paszy. Farmerzy ponieśli straty w wysokości ponad 1,7 miliarda dolarów. W całym kraju funkcjonują tylko dwa spośród ponad stu zakładów przetwórstwa wołowiny. W wielu miastach i na lotniskach brakuje paliwa, a w sklepach nie ma żywności. Liczne zakłady produkcyjne zawiesiły działalność, a od początku strajku wstrzymano eksport około 120 tysięcy ton żywności.

 

Rząd nakłada kary finansowe na firmy transportowe, których kierowcy biorą udział w strajku i ogłosił, że będzie karać z jeszcze większą siłą tych, którzy nawołują do przewrotu wojskowego. Nie jest to jednak wykluczone, że obecny skorumpowany prezydent Michel Temer zostanie obalony. Przy jego popularności, która jest na poziomie około 5%, wszystko jest możliwe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Takie są skutki jedwabnego

Takie są skutki jedwabnego terroru. Ci wybrani jedwabni oni się wielokrotnie chwalili że cała ameryka południowa już jest ich własnością. Ludowi jak zwykle zostało to samo co i u nas zostało ... czyli zacytuje starszego w wierze i mądrzejszego ministra: ''ch. du. i kamieni kupa.''

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Lommo

W Chile w latach 70 - tych

W Chile w latach 70 - tych kraj został sparaliżowany i wywrócony na skutek strajku kierowców ciężarówek. Obalono demokratyczne władze i nastała dyktatura wojskowa niezwykle przyjazna dla obcego kapitału i utrzymująca większą część społezeństwa w nędzy. Nie trzeba chyba dodawać że tamten strajk nie rozrósł się od tak oddolnie.

Portret użytkownika alojzy

Żadna rewolucja nie pochodzi

Żadna rewolucja nie pochodzi od zwykłych ludzi. Ludzie nie są w stanie sami się zorganizować i współdziałać. Ludzie co najwyżej mogą powoli dorastać umysłowo i izolować sprzedajnych cymbałów od stanowisk.
Wszystkie rewolucje są kierowane przez służby i dlatego niczego nie zmienią. Co najwyżej jednych łajdaków podmienią na większych łajdaków.

Portret użytkownika São Paulo

Paradoks polega na tym iz

Paradoks polega na tym iz zdaja sobie sprawe ze bez wsparcia wojska (czytaj zamach stanu) nie wygraja. Generalicja z rozdania jest czerwona, lecz istnieje razlam w kadrze oficerskiej i podoficerskiej, wiec moze byc roznie. Napewno bedzie ciag dalszy, poniwaz sutacja jest rozwojowa.

Portret użytkownika Ractaros96

Zupełnie inna mentalność

Zupełnie inna mentalność ludzi niż u nas. Amerykanie doprowadzili do ustąpienia Dilmy Rousseff dzięki sfałszowanym zarzutom o korupcję i wstawili swojego pionka, a wygląda na to, że obywatele Brazylii i tak dopną swego.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj