Stosowanie leku przeciwbólowego ibuprofen powiązane z bezpłodnością u mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieje wiele dolegliwości zdrowotnych, w których ratujemy się stosowaniem środków bólowych. Leki przeciwbólowe, dostępne w aptece bez recepty, są uznawane za nieszkodliwe dla naszego organizmu, ale co jeśli po prostu jeszcze tego nie dowiedziono? Na przykład stosowanie ibuprofenu u młodych mężczyzn wiąże się z ryzykiem niepłodności – sugerują badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Proceedings of National Academy of Science.

 

Naukowcy postanowili zbadać zależność pomiędzy hormonem luteinizującym (lutropiną) a testosteronem we krwi u młodych mężczyzn przyjmujących ibuprofen. U mężczyzn lutropina odpowiada za funkcjonowanie komórek śródmiąższowych jąder, które z kolei produkują testosteron.

 

Badanie było kontynuacją wcześniej odkrytych zależności pomiędzy stosowaniem ibuprofenu przez kobiety w ciąży a zwiększonym ryzykiem wrodzonych wad jąder u ich dzieci płci męskiej. Do badania zebrano 31 ochotników w wieku od 18 do 35 lat i podzielono ich na dwie grupy. Osoby z pierwszej grupy otrzymywały każdego dnia 600 mg ibuprofenu, a druga grupa otrzymywała wyłącznie placebo. Następnie naukowcy badali próbki ex vivo pobrane z jąder uczestników badania. 

Zmniejszenie stosunku testosteronu do lutropiny spowodowało zaburzenie równowagi hormonalnej, nazwane hipogonadyzmem wtórnym. Dane wskazują na to, że ibuprofen selektywnie wyniszcza komórki endokrynne w jądrach, co przekłada się na obniżony testosteron u mężczyzn. Wiąże się to z zaburzeniami płodności, depresją, niewydolnością serca oraz udarem.

 

Wyniki badań są tym bardziej szokujące, że leki zawierające ibuprofen są bardzo popularne i sprzedawane bez recepty. Według Światowej Organizacji Zdrowia szacuje się, że aż 25% par w krajach rozwijających się jest dotkniętych niepłodnością, a liczba plemników u mężczyzn spadła o ponad połowę w ciągu ostatnich 40 lat i nadal spada, o około 1,4% rocznie.

 

Niepłodność u mężczyzn może wynikać z wielu różnych czynników, na przykład z przebytych urazów, zaburzeń genetycznych i hormonalnych, wieku, wagi, palenia tytoniu, zażywania narkotyków, spożywania alkoholu oraz narażenia na toksyny środowiskowe. Być może do tych czynników powinniśmy dopisać także leki zawierające ibuprofen.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Ractaros96

Nigdy nie przyjmowałem

Nigdy nie przyjmowałem tabletek przeciwbólowych o ile to nie było absolutnie konieczne, czyli właściwie takie przypadki można policzyć na palcach jednej ręki w ciągu mojego życia. Raz czy dwa tak mocno mnie bolał ząb, że nie można było nawet spać. Wzbraniam się przed lekami przeciwbólowymi jak to tylko możliwe. "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Jeszcze przez długi czas wszystkie substancje dodawane do żywności i będące w składach tabletek nie zostaną do końca przebadane, bo ilość możliwych reakcji między tymi substancjami a tymi występującymi w organiźmie jest po prostu ogromna. Do takich badań potrzeba superkomputerów, które jeszcze będą posiadały wiedzę na temat wszystkich możliwych reakcji chemicznych. Komputery, które defacto będą symulować zachowanie całego ludzkiego organizmu, aż do pojedyńczej komórki.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Znacie taki przeciwzapalny

Znacie taki przeciwzapalny lek o nazwie Biseptol? W Bułgarii lek o tej samej nazwie był sprzedawany jako środek antykoncepcyjny.

PS

AMR i inni pijacy, nie radzę pić wódki wina i piwa w styczniu lutym marcu. Tylko teraz w całym roku regeneruje się i wzmacnia wątroba i nerki. Picie w te miesiące to oznacza 100% problemy zdrowotne. Można zacząć chlać na w święta wielkanocne i przestać dopiero w grudniu przed adwentem. Ale 4 miesiące przerwy muszą być bo inaczej grozi alkoholizm i straszne choroby. Pijacy skarżą się, że piją bo mają problemy ze sraniem, jest na to sposób: Bierzesz garść owsianki zalewasz wrzątkiem mieszasz żeby pod-stygło i zgęstniało, następnie do owsianki wlewasz małą fiolkę oleju rycynowego za 3 zł tę produkowaną w Krakowie, znowu mieszasz i zjadasz, po 2 godzinach zakładasz kask na głowę bo jak wystrzeli ci z dupy to głową uderzysz w sufit.

Skomentuj