Stephen Hawking uważa, że sztuczna inteligencja może zniszczyć ludzkość

Kategorie: 

Źródło: NASA/Paul Alers
Temat sztucznej inteligencji jest w ostatnim czasie coraz częściej podejmowany przez znanych naukowców i nie tylko. Jednak zamiast chwalić się kolejnymi osiągnięciami dowiadujemy się iż zaawansowana sztuczna inteligencja może spowodować poważną katastrofę a nawet zakończyć istnienie ludzkości.

 

Słynny brytyjski astrofizyk Stephen Hawking powiedział kiedyś, że roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą być "najgorszą rzeczą, jaka może się przytrafić ludzkości". Podobnego zdania jest Elon Musk, który określił prace w tym kierunku jako przyzywanie demona.

 

Mimo tego prace nadal trwają i sztuczna inteligencja staje się coraz potężniejsza. Głównym celem naukowców jest opracowanie sztucznego mózgu, który dorównałby człowiekowi w myśleniu, a być może go nawet przewyższył. Sztuczna inteligencja może być dobrym narzędziem, które pomoże ludzkości, ale może też jej poważnie zaszkodzić.

 

Profesor Stephen Hawking powiedział dla BBC, że prymitywne formy sztucznej inteligencji są jak dotąd bardzo przydatne ale system, który dorówna lub przewyższy człowieka w rozumowaniu może poważnie zagrozić ludzkości a my nie będziemy w stanie z nim konkurować ze względu na powolną biologiczną ewolucję.

 

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/technology-30290540

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika rumianekpl

"Era sztucznej inteligencji

"Era sztucznej inteligencji niegdy nie nastanie, aby maszyna była inteligentna musi być świadoma, a świadomość jest dalej wielką zagadką ludzkości."

*******************************************

ludzie też mieli nie latać, bo nie mają skrzydeł....

choć jestem sceptyczny co do wartości podawanych tu niektórych informacji

(portal śmierdzi kremlem na kilka wiorst)

jednak w temacie SI (AI) też uważam że to niebezpieczna zabawa zapałkami na stacji benzynowej...

czas pomyśleć o przenośnym i poręcznym emiterze impulsu elektro-magnetycznego, aby można zdalnie takie cóś switch-off...

Portret użytkownika emilio

To byłoby dziwne gdyby

To byłoby dziwne gdyby sztuczna inteligencja - jakakolwiek- przewyższająca inteligencję ludzi nie chciała zdeptać ludzi jak insektów. Przecież to ewidentni szkodnicy i pasozyci niezdolni do absolutnie żadnych sensownych i zaplanowanych działań.

Portret użytkownika Spawacz84

Tzw. "sztuczna inteligencja"

Tzw. "sztuczna inteligencja" nie musi posiadać świadomości żeby była groźna. Wystarczy zaprojektować maszynę i  zaprogramować jej jakieś cele. Przypuśćmy że maszyna będzie potrafiła wykrywać doznane usterki, taka samodiagnoza, i potrafiła się reperować. Dalej nawet będzie potrafiła wykrywać przyczyny usterek i je eliminować, i dzięki algorytmom wyniknie że człowiek dla niej jest potencjalnie niebezpieczny, a będzie na tyle wyposażona, że zacznie likwidować to "zagrożenie".

Portret użytkownika mabujedi

Głupoty totalne. Zajmuję się

Głupoty totalne. Zajmuję się sztuczną inteligencją zawodowo i rzeczy typu "robot który zabija i jest niezniszczalny" to bajki - totalne Sci-Fi. Sztuczna inteligencja to tylko szumna nazwa, tak na prawdę to po prostu pewne algorytmy, które potrafią się przystosowac do danych wejściowych, albo być przystosoywane przez człowieka, w celu uzyska nia konkretnych zależnosci. Np: jest wykres funkcji który jest bardzo skomplikownay i cięzko wyznaczyć wzór tej funkcji - podają próbki mozemy uzyskać wzór bo "sztuczna inteligencja" bedzie tak długo szukać odpowiedniego wzoru aż w końcu na jakiś trafi. Ot cała magia. jakieś perceptrony, sieci neutonowe, sieci radialne, to wszystko jest tępe w spód! Jedyne co moż mieć jakiekolwiek namiastki czegoś niezwykłego to algorytmy genetyczne. Ale tutaj cechą ciekawą jest bardziej "naturaliztyczne usposobienie losowości". Polecam zainteresowanym lekturę  tematu sieci neuronowych, na prawde proste tojest i jak ktoś wie co to pochodna, to powinien zrozumieć.

Portret użytkownika qx

Na razie, an szczeście, nie

Na razie, an szczeście, nie ma się co martwić bo do rpawdziwej sztucznej inteligencji jeszcze bardzo daleka droga (o ile wogóle będzi emozliwe by elektronika posiadła świadomość). Raczej  za naszego życia tego nie doczekamy ...

Strony

Skomentuj