Statki oceaniczne podczas swych rejsów mogą tworzyć burze

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Statki towarowe, które milionami przemierzają oceany, mogą mieć zadziwiający wpływ na naszą planetę, powodując burze z piorunami tam, gdzie znajdują się ich trasy. Przypuszcza się, że emitowane przez statki zanieczyszczenia powodują silniejsze sztormy wzdłuż głównych tras żeglugi na świecie.

Okazuje się, że cząstki emitowane przez statki towarowe mogą mieć wpływ na natężenie burzy, bezpośrednio nad szlakami żeglugi. Ponieważ setki tysięcy statków poruszają się tymi samymi trasami, liczba cząstek powyżej ich tras jest znacznie większa, co skutkuje zwiększonym naładowaniem elektrycznym i częstszym powstawaniem burz z piorunami. 

„To jeden z najwyraźniejszych przykładów tego, jak ludzie zmieniają intensywność procesów burzowych na Ziemi, poprzez emisję cząstek stałych do atmosfery” – wyjaśnia Joel Thornton, kierujący badaniami opublikowanymi w Geophysical Research Letters.


Stworzono mapę przestawiającą regiony występowania burz i porównano ją z trasami podróży statków – zaznaczone obszary pokryły się ze sobą. W latach 2005-2016 powyżej tras żeglugi wystąpiło w sumie 1,5 miliarda uderzeń piorunów.  

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj