Starożytny superwulkan w USA jako potencjalne złoże litu budzi liczne kontrowersje
Image
Starożytna kaldera McDermitta, rozciągająca się na granicy Nevady i Oregonu, jest obecnie w centrum uwagi naukowców i ekologów. Badania sugerują, że może ona kryć największe znane złoża litu, minerału niezbędnego do produkcji akumulatorów samochodów elektrycznych.
Nowe odkrycia wskazują, że kaldera może zawierać między 20 a 40 milionami ton litu. To więcej niż dwukrotnie przewyższa ilość tego surowca w jakimkolwiek znanym dotychczas złożu gliny. Co ciekawe, badania zostały sfinansowane przez firmę wydobywczą, co może rodzić pewne wątpliwości co do obiektywizmu tych danych. Niemniej jednak, jeśli informacje te zostaną potwierdzone, mogą one znacząco wpłynąć na globalny rynek litu.
Dyskusje wokół możliwości eksploatacji tych zasobów są gorące. Pomimo zielonego światła od rządu USA dla projektu wydobywczego w kalderze McDermitta, wiele grup sprzeciwia się temu przedsięwzięciu. Rdzenni Amerykanie traktują ten teren jako święty, a potencjalne wydobycie litu może zakłócić ich dziedzictwo kulturowe oraz naturalne siedliska.
Rozwój technologii pojazdów elektrycznych sprawia, że zapotrzebowanie na lit rośnie w zastraszającym tempie. Prognozy wskazują, że do 2040 roku popyt ten może osiągnąć poziom 1 miliona ton rocznie. Wydobycie litu nie jest jednak procesem nieszkodliwym dla środowiska. Ekstrakcja tego minerału może prowadzić do zniszczenia ekosystemów, obniżenia poziomu wód gruntowych i produkcji szkodliwych odpadów.
USA, jako jedno z krajów silnie zależnych od importu litu z Chin, dąży do zwiększenia krajowej produkcji tego surowca. W tym kontekście kopalnia w Thacker Pass może stać się drugą tak dużą inwestycją w kraju. Firma odpowiedzialna za projekt, Lithium Nevada, LLC (część większego konsorcjum Lithium Americas Corporation), stoi również za badaniami w kalderze.
Co więcej, unikatowe właściwości litu w Thacker Pass są prawdopodobnie wynikiem procesu geologicznego, w którym magmowe odrodzenie po wyschnięciu starożytnego jeziora w kalderze doprowadziło do chemicznej reakcji tworzącej bogate źródło litu. Odkrycie to otwiera wiele drzwi dla badaczy i rynku litu, ale również stawia wiele pytań dotyczących jego wpływu na społeczności lokalne i środowisko.
Zważywszy na wszystkie za i przeciw, kwestia wydobycia litu z kaldery McDermitta jest skomplikowana. Potrzeba zaspokojenia rosnącego popytu na lit musi być zrównoważona z ochroną środowiska i szacunkiem dla rdzennych społeczności. Jak to często bywa, rozwiązanie tego dylematu wymagać będzie kompromisu i współpracy między wszystkimi zainteresowanymi stronami.
- Dodaj komentarz
- 1249 odsłon
No i ile wody trzeba
No i ile wody trzeba zmarnowac i ilu ludzi musi przez to głodować.?Ilu ludzi musi sie wyprowadzić i ilu ludzi moze sie spalić.?
Teraz potrzebny jest Lit ,wodór, wszystko oparte na wodzie.Kto ten szlam pozniej wyczysci ,z tych noenazartych hien zwanych potocznie bogatymi.
Moze I sa bogaci,ale z ta wladza jaka maja robia najgorsze rzeczy i pozwalaja by sie jedni z drugimi tlukli ,bo wtedy no przecież mozna na tym zarobić.
Tych hien ziemia i my musimy sie pozbyć.
Niby jak... w wyborach? Na
Dodane przez syriues w odpowiedzi na No i ile wody trzeba
Niby jak... w wyborach? Na nic czlowieku nie masz wplywu, a zwlaszcza na bogatych I Establishment
Znalazłam lekarstwo, które
Znalazłam lekarstwo, które leczy z depresji od czytania Zmian na Ziemi, portal nazywa się Dobre Wiadomości :)
Realnie konstruktywna inicjatywa!
Faktycznie "znalazłaś"..
Dodane przez Medium w odpowiedzi na Znalazłam lekarstwo, które
Faktycznie "znalazłaś".. kurde propaguję ta stronę odkąd tu jestem a Ty "znalazłaś" dopiero teraz.
Nie zauważyłam.
Dodane przez wiktor wektor (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Faktycznie "znalazłaś"..
Nie zauważyłam.